Český patent
Vědci z Brna vyvinuli nová léčiva, mohou porazit rakovinu
14.10.2015 11:02
Brněnští vědci vyvinuli nové látky, které by v budoucnu mohly pomoci při léčbě některých druhů rakoviny. Série sloučenin nyní získala český patent, který zveřejnil Úřad průmyslového vlastnictví. Na výzkumu se podílela i Masarykova univerzita.
Podle vedoucího výzkumného týmu Kamila Parucha nové látky účinně potlačují proteiny s názvem PIM kinázy, jejichž nadměrná produkce je charakteristická pro buňky rakoviny prostaty a některé leukémie. "Podáním patentu byl ukončen první milník v projektu, který spočíval v identifikaci nových sloučenin potenciálně použitelných pro vývoj nových léčiv. Naše sloučeniny by mohly být použitelné proti rakovině prostaty a centrum nyní hledá strategického partnera, který by se zapojil do preklinického vývoje těchto látek," sdělil ředitel Mezinárodního centra klinického výzkumu Gorazd Stokin.
Rakovina prostaty je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických příčin.
Národní onkologický registr podle mluvčího Centra biomolekulárního a buněčného inženýrství Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny Pavla Gejdoše uvádí, že například v roce 2009 bylo skoro 120 nových případů na 100 tisíc mužů, úmrtnost byla téměř 30 na stejný počet. V Česku je přes deset milionů obyvatel, zhruba polovinu tvoří muži. "Znamená to, že v roce 2009 odhalili lékaři přes šest tisíc mužů s tímto nádorem a okolo 1500 na něj zemřelo," řekl Gejdoš. Každý rok lékaři v České republice odhalí asi u 80 tisíc lidí rakovinu různého typu. Přes 27 tisíc Čechů ročně na zhoubný nádor umírá.
Sloučeniny získaly patent tři roky poté, co Mezinárodní centrum klinického výzkumu zahájilo provoz. "Získáním tohoto významného patentu se splnil další cíl celého projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu, který dokazuje, že se aktivně podílí na rozvoji medicíny a je přínosem nejen pro Českou republiku," uvedl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.