Více než půl milionu lidí si v Česku nemůže dovolit dostatečnou léčbu. Je na ně příliš drahá. Dalších 440 tisíc se kvůli špatné dopravě nedostane k lékaři vůbec. Se zdravím to přitom u nás jde od desíti k pěti.
Vyplývá to z Evropského výběrového šetření o zdraví, které nyní zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky. Šest procent lidí si podle něj nemůže dovolit léčbu, protože na ni například kvůli úhradám za léky nebo i obyčejnému jízdnému na vlak či autobus nemají. Častěji se s nedostatkem peněz na léčení potýkají ženy než muži.
Problém se netýká pouze důchodců s nízkými penzemi, ale rozprostírá se napříč celou populací. Jde často o lidi, kteří žijí sami, a po zaplacení nájmů jim nezbývají peníze na další věci. "Za práci dostanu okolo dvanácti tisíc korun měsíčně, z toho okolo osmi tisíc dám za byt," říká prodavačka Karolina Mykisková z Lounska. Ze zbytku si musí zaplatit jídlo, oblečení, telefon. "Kdybych onemocněla a musela zůstat doma, nezvládla bych to," říká.
Samotný průzkum se však zaměřoval především na zdravotní stav pacientů. Jeho výsledky lze charakterizovat slovy: zhoršení skoro všude, kam se podíváš. Za posledních osm let se zvýšil počet Čechů, kteří mají dlouhodobou nemoc nebo zdravotní problém, zhruba o třetinu. Přibyly desítky tisíc lidí trpících astmatem, vysokým krevním tlakem či chorobnou úzkostí. Velkým problémem je například cukrovka. Zatímco před osmi lety ji mělo 5,7 procenta mužů a 6,5 procenta žen, nyní je to u obou pohlaví téměř o dvě procenta případů více.
Dlouhodobější statistiky vypadají ještě hůře. Zatímco v roce 1972 bylo v Čechách a na Moravě 275 tisíc nemocných cukrovkou, v roce 1990 to bylo již více než půl milionu. Nyní diabetem trpí více jak 800 tisíc Čechů.
CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 19. ZÁŘÍ