Věříte tomu, co si pamatujete? Podle amerických vědců je to chyba. Naše vzpomínky jsou totiž ze 30 procent tvořeny omyly. Podle nové studie ale své paměti bezmezně důvěřují dvě třetiny lidí. Problém je to zejména při podávání svědectví či v soukromém životě.
Má paměť funguje jako kamera, jednoduše zaznamená to, co jsme viděl/a.
Podle psychologické studie uveřejněné v časopisu PLoS ONE s tímto tvrzením souhlasily dvě třetiny z 1500 dotázaných. Vědci z Illinoiské univerzity ale upozorňují, že naše vzpomínky se mohou mýlit. Z jejich předchozích studií totiž vyplývá, že třicet procent naší paměti je tvořeno nepřesnostmi a omyly. Navíc téměř polovina lidí si při soustředění nevšímá jiných událostí.
Lidé se ztrátou paměti si nepamatují své jméno.
Tomuto tvrzení věří 83 procent Američanů. Lékaři z Illinoiské univerzity namítají, že je to důsledek hollywoodských filmů typu Bourneova triologie, kde se hlavní hrdina potýká se ztrátou identity. Ve skutečnosti si lidé pamatují, kdo jsou, ale nedokáží utvářet vzpomínky na to, co se dělo po zranění.
Hypnóza dokáže vyvolávat konkrétnější vzpomínky.
Pětapadesát procent lidí se domnívá, že pomocí hypnózy si lze vzpomenout i na detaily vzpomínek. Vědci upozorňují, že člověk se skutečně stane vnímavější k drobnostem, ale nelze počítat s tím, že to, co se nám zpětně vybaví je skutečně pravda.
Když se utvoří vzpomínka, nejde změnit.
Každý druhý Američan se domnívá, že jejich paměť zůstává beze změny. "Naše paměť se ale mění, aniž bychom si to uvědomovali," tvrdí na serveru msnbc.com psycholog a vedoucí studie Daniel Simons: "Myslím, že toto je problém zejména u soudů. Pokud si člověk nedokáže vzpomenout na detail, neměl by být pro poroty důvěryhodný."