Dvě a více potravinových alergií u dítěte znamená podle odborníků v pozdějším věku vyšší riziko astmatu. Astma se pojí častěji také s atopickým ekzémem. Na konferenci k Světovému dni astmatu to řekl alergolog Martin Fuchs. Astma je nejčastější dětskou chronickou nemocí, trpí jím deset až 12 procent dětí, v dospělém věku u části z nich vymizí.
"Děti s potravinovými alergiemi budou mít v pozdějším věku šestkrát častěji těžké astma," uvedl Fuchs. Prevencí je podle něj včasné zavádění potravin, které jsou možným alergenem, jako vejce, mléko či mouka, a ošetřování kůže jako prevence před ekzémy.
Atopický ekzém, neboli kožní zánět většinou alergického původu, a alergie na potraviny jsou u obou pohlaví stejně časté, ekzém má asi deset až 20 procent dětí a nějaký druh potravinové alergie necelá tři procenta. Nejčastější je na různé druhy ovoce jako jsou kiwi, citrusy nebo jablka, dále na rajčata, ořechy, mléko a čokoládu.
Odborníci se zaměřili také na možná rizika astmatu u těhotných. Podle lékařky Bronislavy Novotná z Fakultní nemocnice Brno rodilo v letech 2011 až 2015 téměř pět procent žen s diagnózou astmatu. Častější u nich byl porod císařským řezem a těhotenská cukrovka, u žen s těžšími formami astmatu se děti častěji rodily s nižší porodní váhou.
"V okamžiku otěhotnění má žena tendenci léčbu vysadit, někdy jí to poradí i její lékař," dodal ředitel České iniciativy pro astma Petr Pohůnek z Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Průzkum podle Novotné neprokázal, že by u dětí žen léčených s astmatem byl vyšší výskyt vrozených vad.
Příčinou astmatu je chronický alergický zánět sliznice dýchacích cest. Způsobuje ho kombinace genetických vlivů a vlivů z prostředí. Příznaky astmatu jsou zúžení průdušek provázené pískotem při dýchání či kašlem, zejména při zátěži. Pacienti se také budí v noci kvůli potížím s dechem a kašlání. Bez léčby mívají lidé záchvaty těžké dušnosti, které je mohou i ohrožovat na životě. Předcházet jim lze preventivními léky, které pacienti inhalují jednou či dvakrát denně.
Náklady zdravotních pojišťoven na léčbu alergiků a astmatiků rostou. Spolu s alergiemi je to ročně kolem čtyř miliard korun, na astma jde téměř čtvrtina. Celkově zdravotnictví hospodaří letos přibližně s 320 miliardami korun. Část léků si pacienti hradí sami.