<span>Vídeň mluví o AIDS.</span> Vystoupí i Clinton

Zdraví
19. 7. 2010 09:25
AIDS se nejvíc šíří ve východní Evropě.
AIDS se nejvíc šíří ve východní Evropě.

Za práva pacientů bojuje konference ve Vídni.Na dodržování lidských práv pacientů s virem HIV a nemocí AIDS se soustředí mezinárodní konference o boji proti této chorobě, která dnes začala ve Vídni. Jejím hlavním cílem je upozornit na diskriminaci nakažených a přispět k jejímu odstranění. Na konferenci vystoupí i Bill Clinton či Bill Gates.

Kongresu AIDS 2010 se účastní na 20 tisíc lékařů, vědců, zástupců neziskových organizací či politiků ze 185 zemí. Vystoupí zde i vlivné světové osobnosti, konference má bohatý doprovodný program.

AIDS je nemoc selhání imunity. Přenáší se při sexu a krví a vyvolává ji vir HIV. Na světě se jím dosud nakazilo přes 30 milionů lidí. Nemoci AIDS pak podlehlo kolem dvou milionů lidí. V Česku lékaři do konce letošního dubna evidovali 1403 HIV pozitivních. Nemoc propukla u 302 z nich a zemřelo na ni 158 lidí.

Čtěte také: V Česku přibývá HIV pozitivních rychleji než loni

Podle Yvese Souteyranda ze Světové zdravotnické organizace (WHO) se v boji s nákazou dosáhlo velkého pokroku a epidemie se "celosvětově stabilizovala". Zatímco v roce 2002 zemřelo na AIDS celkem 2,2 milionu lidí, v roce 2008 počet obětí klesl na dva miliony. Za úspěchem stojí hlavně léčba. Infekce ale stále ještě není pod kontrolou. Ročně se nakazí zhruba 2,7 milionu osob.

Jen část pacientů se léčí

Nejrychleji počty infikovaných podle šéfky rakouské AIDS společnosti a jedné z hlavních pořadatelek kongresu Brigitte Schmiedové rostou ve východní Evropě a ve střední Asii. Jen část tamních pacientů ale dostane potřebnou léčbu. V roce 2008 nemělo přístup k lékům přes deset milionů lidí, uvedla Schmiedová.

AIDS se nejvíc šíří ve východní Evropě.Konference se soustředí na téma lidských práv. Právě jejich porušování představuje podle zástupců organizací pro boj s AIDS překážku ve snaze zabránit šíření této choroby a zvládnout ji. Podle Schmiedové je nutné v mnoha zemích změnit legislativu a přestat kriminalizovat homosexualitu, prostituci či přenos nemoci. "Pacienta je nutné léčit, ne zažalovat," uvedla Schmiedová. Podle ní je nutná i lepší prevence a odstranění stigmatu, které nemoc a pacienti mají. Mnozí z nich čelí diskriminaci, uvedla přední rakouská expertka.

Sex jako v Sovětském svazu

Právě porušování práv nakažených je podle Vladimira Zhovtyaka z ukrajinského sdružení lidí s AIDS příčinou úmrtí. "Naše práva se porušují a my umíráme. Vládne u nás represe. Každý čtvrtý HIV pozitivní je ve vězení. Matky raději předají svou terapii dětem, protože pro všechny nestačí," řekl Zhovtyak. Věří, že v regionu "na sebe prezidenti a premiéři vezmou odpovědnost za budoucnost" a podniknou příslušné kroky.

Podle Saši Volginovové z ruské organizace Svíce (Svěča) by konference mohla mít pro východoevropský region zásadní význam a mohla by vyvinout tlak na ruské představitele. "Dokud bude vláda tvrdit, že u nás není žádný sex stejně jako za sovětských časů, nebude nutná sexuální výchova a prevence a nakazí se další lidé," řekla Volginovová. Prevence je nutná podle Rachel Ariniiové z Indonésie i ve středoasijské oblasti. Ariniiová uvedla, že zvlášť v islámských zemích se o používání kondomů mluvívá jako o západní propagandě. Je podle ní třeba se zaměřit na mladé muslimky.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Je povinná jen do 18 let, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ