Na olympijských hrách v Londýně by mohl chybět zvuk vuvuzel, afrických trubek, které se proslavily při minulém fotbalovém šampionátu. Vědci zjistili, že jejich prostřednictvím se mnohem snáze šíří nakažlivé nemoci a do vzduchu se dostává několikanásobně více bakterií. Olympijští pořadatelé proto uvažují o jejich zákazu.
Vypadá to, že se sportovní fanoušci opět vrátí k tradičnímu pokřikování místo vyluzování dunivých zvuků z vuvuzel. Lékaři by tento krok jistě uvítali, protože podle nich pomáhají šířit choroby jako chřipka, nachlazení či tuberkulóza. Fouknutí do vuvuzely přirovnávají k silnému kýchnutí, při němž nepoužijeme kapesník.
Podle výzkumu odborného časopisu PLoS One se při vyluzování zvuku vuvuzelou do vzduchu dostane kolem 658 tisíc bakterií na litr vzduchu, které jsou "vystřeleny" rychlostí čtyř milionů infekčních kapének za sekundu. Oproti tomu při výkřiku "gól" se do vzduchu dostane pouze 3700 bakterií na litr vzduchu o rychlosti 7 tisíc kapének za vteřinu.
"Je jasné, že pokud se vuvuzely používají na stadionu, mohou pořadatelé počítat se zvýšeným infekčním prostředím a větším množstvím bakterií ve vzduchu," vysvětluje na serveru BBC vedoucí projektu Ruth McNerneyová z londýnské School of Hygiene and Tropical Medicine. Pořadatelé olympiády, která se odehraje příští rok v Londýně, proto zvažují zákaz těchto dechových nástrojů.
McNerneyová však vzkazuje: "Není potřeba něco zakazovat, ale stejně jako kýchání či chování při rýmě má svá pravidla, i použití vuvuzel by taková mělo mít. Mělo by být jasné, jak tuto věc používat v blízkosti jiných lidí."