Oční vady
Vypněte počítače. Děti, které si hrají venku, mají zdravější oči
25.10.2011 14:00 Původní zpráva
Každá hodina, kterou děti stráví venku, snižuje riziko vzniku krátkozrakosti o dvě procenta. Na základě dlouhodobého projektu to tvrdí odborníci z University of Cambridge. Podle nich totiž hraje při vývoji důležitou roli přírodní světlo a dostatek fyzické aktivity.
Když si děti hrají venku, jejich oko se přizpůsobuje přírodnímu světlu, zaostřuje na vzdálené objekty, reaguje na vítr. Podle oftalmologů se tímto způsobem vyvíjí lidský zrak správně a lze díky tomu předcházet některým očním vadám.
Anketa:
Myslíte si, že počítače a umělé světlo mají vliv na vývoj dětského oka?
Podle průzkumů, kterých se zúčastnilo 10 tisíc dětí a adolescentů, tráví totiž krátkozraké děti venku v průměru o 3,7 hodiny týdně méně než ty, které vidí bez problémů nebo jsou dalekozraké. Podle propočtů britských vědců se tak s každou hodinou strávenou venku snižuje riziko krátkozrakosti o 2 procenta.
Podle odborníků je to způsobeno tím, že děti méně čtou a hrají méně počítačových her, protože ve volném času nejsou doma. Jistou roli prý hraje také fyzická aktivita. Právě dětství a dospívání jsou klíčové období pro vývoj oka, a ovlivňují tak zrak na další desítky let.
"Nárůst hodin strávených venku ale vede k většímu vystavení UV záření, což zvedá riziko rakoviny kůže, šedého zákalu či jiného druhu rakoviny," tvrdí spoluautor studie Justin Sherwin na serveru BBC: "Na druhou stranu čas strávený venku chrání před cukrovkou, osteoporózou, obezitou a dodává tělu vitamin D."
Oční vady trápí stále více lidí. Americké statistiky uvádějí, že za posledních čtyřicet let se zvýšil jejich výskyt o 30 procent. V některých částech Asie trpí krátkozrakostí až 80 procent obyvatel. Podle National Taiwan University Hospital tam má problémy s očima až každý pátý prvňáček a dvě třetiny šesťáků.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.