Rodinná sonda
Bezdětné páry mívají spokojenější vztah, ženám ale něco chybí
14.01.2014 09:30
Již po staletí mezi lidmi panuje představa, že děti jsou smyslem a naplněním života. Ovšem ne všichni na plození potomstva nahlížejí tak jednoznačně. Nová sonda do britských vztahů ukázala, že bezdětné páry mívají šťastnější vztah! Manželé bez pokračovatelů rodu jsou ve svém soužití údajně spokojenější a více si váží svých partnerů. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, bezdětné ženy nejsou tak šťastné, což pro změnu neplatí u jejich protějšků...
Odborníci z Open University v rámci rozsáhlé studie uspořádali ankety a rozhovory s více než pěti tisíci dobrovolníky všech věkových kategorií, sexuálních orientací a postavení. V rámci výzkumu měli všichni zúčastnění ohodnotit kvalitu svého vztahu, přičemž se ukázalo, že bezdětné páry byly celkově spokojenější.
Dvojice bez dětí oceňovaly, že mají více času na sebe, chodí na procházky a více si povídají než jedinci s dětmi, píše deník Telegraph.
Šťastnější v životě, ne ve vztahu
Rozdíl v pohlaví se projevil v oblasti spokojenosti s vlastním životem celkově. Tam se ukázalo, že nejšťastnější jsou v životě matky (na opačném konci skončily bezdětné ženy). Muži naopak vyjadřovali největší spokojenost, když jim žádné děti v cestě nestály.
Mezi další zajímavosti, které výzkum odkryl, patří vášeň partnerů ve společném tanci či pro poslouchání hudby. A které slůvko je v silném vztahu nejdůležitější? Jednoduché "děkuji".
Škola života
Pokud jste se zrovna rozešli či rozvedli, nezoufejte. Další zjištění vám totiž dodají naději. Jedinci, kteří si už prošli dlouhotrvajícím vztahem, který nedopadl dobře, se v tom dalším o to víc snaží a chtějí své soužití s nynějším partnerem utužovat. "Takže neplatí, že by se minulé vztahy někam schovaly a zapomíná se na ně," tvrdí vedoucí studie Jacqui Gabbová zabývající se sociální politikou. "Naopak, v něčem se ze svých bývalých vztahů poučíme a jde o obohacující zkušenost," dodává.
"Většina výzkumných studií, které zmiňují Diener a Boswas-Diener (2008), nepotvrzuje předpoklad, že by to byly jen a pouze děti, které vnášejí do života člověka štěstí a smysl. Navíc je rozdíl, jestli se ptáme otců nebo matek. Výsledky výzkumů dánských psychologů studujících tisíce partnerských párů totiž ukazují, že narození prvního dítěte většinou učiní šťastnějšími ženy, ale muže nikoli. Příchod dalších dětí pak snižuje míru emocionální složky životní spokojenosti a štěstí u obou rodičů," uvádí psycholožka Alena Slezáčková ve své knize Průvodce pozitivní psychologií.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.