Nejdřív děti a až po letech svatba. To je trend, který se podle údajů z matrik rozmáhá mezi Čechy a Češkami. Zároveň se ale v případě problémů neváháme rozvést ani po mnoha letech strávených společně bok po boku. Podle Českého statistického úřadu roste počet dlouholetých manželství, které končí rozvodem.
"Před dvaceti lety bylo zvykem dokončit školu a se současným partnerem založit co nejdříve rodinu. V dnešní době celá řada dvojic žije před svatbou ve společné domácnosti, aby si potenciálního manžela či manželku otestovali v běžných životních situacích. Pozdější vstup do manželství souvisí i s možnostmi, které dnes lidé mají. Studují, cestují, budují kariéru a na rodinný život jim tak logicky nezbývá čas," vysvětluje Martina Horáková, odbornice na vztahy seznamovacího portálu Leyter.com.
Stejně jako ve státech severní či západní Evropy Češi s vdavkami otálejí. Průměrný věk snoubenců se pohybuje okolo 30 let. Muži poprvé vstupují do manželství přibližně ve 32 a ženy ve 29 letech. Přitom ještě na začátku devadesátých let byly nevěsty přibližně o 6 a ženichové o 8 let mladší než dnes.
Rozvod po letech
Zatímco celkový počet rozvodů se výrazně nemění, přibývá případů, kdy se manželé rozejdou po více než 15 letech soužití. Například v roce 2010 se počet těchto rozvodů zdvojnásobil. "Důvodů může být celá řada, například děti. Tito lidé se mohli brát velmi mladí, protože tzv. museli, a děti pro ně byly jediným pojítkem v manželství. Jakmile opustily domov, rodiče ztratili důvod, proč ve vztahu zůstávat," říká Martina Horáková.
Manželé podle Českého statistického ústavu nejčastěji uvádějí jako důvod rozchodu obecné příčiny jako rozdílnost povah, názorů a zájmů. Jen pětina rozvádějících se partnerů uvede konkrétní problém. Tím bývá u největšího počtu z nich nevěra nebo alkoholismus partnera.