Češky loni podstoupily nejméně umělých ukončení těhotenství od roku 1990, počty klesly ze 109 361 na 23 032. Statistici evidují v celkových číslech potratů s potraty umělými i potraty samovolné, mimoděložní těhotenství a potraty jiné, včetně nelegálních. Celkové počty potratů v ČR za 22 let klesly o více než 88 tisíc. Většinu tvořily miniinterrupce, nejčastěji u žen svobodných, středoškolaček a žen se dvěma dětmi. Nelegální potrat nebyl loni žádný, uvádějí statistici.
K poklesu umělých potratů přispěly podle lékařky Marty Šimůnkové změny ve společnosti po roce 1989. Ženy odkládají mateřství a věnují se budování kariéry. Zlepšila se také nabídka moderních antikoncepčních prostředků.
Pokles evidovaných potratů ovlivnila podle statistiků i změna zákona. Od loňského dubna jsou narození bez známek života s hmotností 500 až 1000 gramů a z těhotenství od 22 do 28 týdnů považováni za mrtvě narozené.
Čísla statistiků potvrzují, že loni pokračoval trend klesajícího celkového počtu potratů. Oproti roku předchozímu klesl o 1130. Umělá přerušení tvořila 61 procent všech potratů, oproti roku předchozímu klesla o 1023. Mimoděložních těhotenství bylo 1186.
Poměrně vysoké zůstávají počty samovolných potratů, loni jich bylo 13 516, jen o 121 méně než rok předtím. Může to podle statistiků souviset s rostoucím počtem chtěných a plánovaných těhotenství a s přesuny porodů do vyššího věku, kdy riziko samovolného potratu stoupá.
Spolu s nárůstem počtu nesezdaných soužití a podílu dětí narozených mimo manželství stoupá podíl svobodných žen, které prodělaly potrat. Z celkového počtu potratů bylo 46 procent u svobodných žen, z umělých přerušení bylo u nich 50,2 procenta. Nejvíc samovolných potratů bylo u žen vdaných. O umělé ukončení těhotenství žádají nejčastěji ženy se dvěma dětmi, u samovolných potratů je nejpočetnější skupina bezdětných žen.