Děti by měly spát s rodiči v posteli do tří let, tvrdí někteří odborníci

28. 10. 2011 10:08
Častý kontakt matky a dítěte je zejména v prvních letech života klíčový pro jeho vývoj, tvrdí odborníci.
Častý kontakt matky a dítěte je zejména v prvních letech života klíčový pro jeho vývoj, tvrdí odborníci.

Nedávejte děti do jejich vlastní postýlky, ale nechte je odpočívat blízko sebe, doporučuje pediatr Nils Bergman z Univerzity v Kapském Městě. Podle jeho studie jsou děti, které spí od útlého věku ve vlastní posteli, méně odpočaté, během noci na ně působí větší stres a může dojít i ke špatnému vývoji mozku.

O tom, jak a kde by měly malé děti spát, se vedou spory mezi pediatry již roky. Podle britské Nadace pro studium dětských úmrtí se až dvě třetiny těchto smutných událostí stanou ve sdílené posteli. Zástupci národní organizace National Childbirth Trust naopak argumentují, že přínos neustálého kontaktu matky a dítěte převáží všechna ostatní rizika.

"Nehody nejsou zapříčiněny přítomností matky, ale spíše naopak. Děti se často nadýchají cigaretového kouře, vdechnou hračku, zraní se kvůli velkému polštáři," vyjmenovává rizika Nils Bergman v listu The Telegraph.

Ve své studii sledoval Nils Bergman spací vzorce a vývoj šestnácti novorozeňat. Podle měření byly děti, které spaly ve své vlastní postýlce bez přítomnosti matky, pod třikrát větším stresem než jejich vrstevníci, kteří spali s rodiči. Miminka byla navíc nevyspalá, což ovlivňovalo prý jejich chování i vývoj mozku. Dobře se bez přítomnosti rodičů vyspalo jen šest dětí.

Podle Bergmana může stres a nedostatek spánku vést v pozdějším věku k problémům s chováním a citové vyprahlosti. Spolu se svými kolegy z University of Cape Town se proto snaží prosazovat takzvanou "klokaní mateřskou péči", která klade důraz na blízkost matky a dítěte. Podle něho tento druh intenzivního kontaktu s rodiči potřebují děti až do svých tří let.

Další čtení

Izrael a Sýrie souhlasí s příměřím, oznámil velvyslanec USA v Turecku

Zahraničí
19. 7. 2025

Promet na valné hromadě Tatry odmítl navýšení kapitálu pro miliardové investice

Ekonomika
18. 7. 2025

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ