Děti večeřící doma propadají méně často alkoholu a drogám

27. 9. 2011 12:57
Čas strávený s rodinou nejen u jídla má na děti a teenagery pozitivní dopad.
Čas strávený s rodinou nejen u jídla má na děti a teenagery pozitivní dopad.

Věděli jste, že společná rodinná večeře může snížit riziko, že teenageři začnou brát drogy či konzumovat alkohol a kouřit? Alespoň to tvrdí poslední výzkumy. Podle výsledků studie amerického Národního centra pro závislost a užívání látek má čas, který rodina společně stráví u jídla, pozitivní dopad na zdraví teenagerů.

Výzkumníci sledovali přes tisíc dospívajících a zjistili, že 58 procent z nich večeří společně s rodinou nejméně pětkrát týdně. Dospívající, kteří večeří doma pětkrát až sedmkrát týdně, podle výsledků výzkumu konzumují alkohol, cigarety či marihuanu čtyřikrát méně často než jejich vrstevníci, kteří doma večeří maximálně třikrát týdně.

Společné večeře mohou mít také pozitivní dopad na dětskou spokojenost; děti, které večeří doma nejméně třikrát týdně, ve výzkumu vykazovaly vyšší míru spokojenosti. Dalším faktorem, který může dětem pomoci ke štěstí, je čas strávený společně s rodinou.

"V rozporu s tradovaným názorem, že děti chtějí čas trávit jen hraním videoher a koukáním na televizi, jsme zjistili, že jsou nejšťastnější, když mohou spolupracovat se svými rodiči či sourozenci," říká Maria Iacová z University of Essex.

Autor: - vav - Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ