Dětem počatým pomocí umělého oplodnění hrozí více než ostatním, že při narození budou trpět vrozenou vadou. S odvoláním na novou studii australských vědců to uvedla agentura AFP.
"U porodů, které vycházejí z některé techniky umělého oplodnění, je výrazně vyšší počet tělesných deformací u miminek. Riziko se zvyšuje z 5,8 procenta u přirozeně počatých dětí až na 9,9 procenta u dětí ze zkumavky," upřesnil Michael Davies z Robinsonova ústavu.
Vědci z ústavu Adelaidské univerzity při výzkumu sledovali 6163 umělých početí z celkových 308 974 těhotenství v době mezi lednem 1986 a prosincem 2002 ve státě Jižní Austrálie.
"V klinikách se často nemluví o podezření na narození nenormálního dítěte. Tato studie zdůrazňuje důležitost o tom mluvit mezi pacienty a lékaři. Musejí hovořit o tomto riziku ve chvíli, kdy se vybírá léčba," zdůraznil Davies.
Ve světě se ročně narodí více než 3,7 milionu dětí, které byly počaty za lékařské pomoci.
V Česku fungují tři desítky center asistované reprodukce. Zájem o ně odráží skutečnost, že v Česku přibývá neplodných párů. Mezi důvody patří třeba to, že ženy odsouvají mateřství do vyššího věku. Od 1. dubna začal v ČR platit zákon, podle něhož je umělé oplodnění možné do 49 let, přičemž zdravotní pojištění je hradí jen do 39 let.
Děti ze zkumavek jsou víc ohrožené vrozenými vadami
5. 5. 2012 11:45

Dětem počatým pomocí umělého oplodnění hrozí více než ostatním, že při narození budou trpět vrozenou vadou (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia , © BSIP/Corbis