Případů domácího násilí přibývá. Potvrzují to nejen statistiky policie a organizací poskytujících pomoc obětem trestných činů, ale také nejnovější průzkum společnosti Sanep. Podle něho se s domácím násilím setkal téměř každý druhý Čech. Navíc třetina z nich si myslí, že se proti útokům nelze účinně bránit.
Když se padesátiletá Marie opozdila o deset minut při návratu z práce, byla bita. Facky a pěsti jí čekaly i tehdy, když neutřela prach, nakoupila v obchodě potraviny, které její manžel neschválil, nebo se zdržela při vaření večeře. Násilí snášela více než deset let.
Podle odborníků toto není ojedinělý příběh. Podle čerstvého průzkumu společnosti Sanep se s fyzickým, psychickým či sexuálním násilím mezi blízkými osobami setkalo 43,3 procenta obyvatel Česka. Přitom v průzkumu společnosti STEM před pěti lety tuto zkušenost potvrdilo o polovinu méně dotázaných.
Domácí násilí v číslech: |
43,3 % lidí se setkalo s domácím násilím 26,1 % lidí se označilo za aktuální oběť násilí 26,8 % lidí potvrdilo, že je domácí násilí dlouhodobě ovlivnilo 37,3 % lidí se domnívá, že proti domácímu násilí se nejde bránit Zdroj: SANEP |
"V posledních letech se situace v rodinách většinou v letních měsících zklidňovala, letos tomu bylo právě naopak," komentoval situaci ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, který spolu se svými kolegy tvrdí, že se stále častěji setkávají s brutálnějšími formami domácího násilí.
Potvrzuje to i případ spisovatelky Simony Monyové, která byla před několika týdny nalezena ve svém domě ubodána - z činu je obviněný její manžel.
Anketa:
Podle průzkumu se každý druhý Čech setkal s domácím násilím, pokládáte to za reálné číslo?
Situace je alarmující i proto, že více než třetina dotázaných v průzkumu odpověděla, že proti domácímu násilí se nelze účinně bránit. "Většinou si oběti totiž myslí, že se situace vyřeší časem, ale ona se sama od sebe nikdy neuklidní. Naopak podle našich zjištění brutalita útoků ze strany agresora narůstá," upozornila vedoucí intervenčního centra Marie Šusterová.
Fakt, že násilí je za zdmi domova stále častější, dokazuje i statistika Bílého kruhu bezpečí týkající se případů, při kterých policie násilníka vykázala. Jen od ledna do srpna tohoto roku zasáhli policisté v 932 domácnostech. Celkové číslo zřejmě překoná i minulý rok, kdy vykázáním skončilo 1058 rodinných hádek.
Podle odborníků má v těchto případech zásadní vliv nejen osvěta, ale také legislativa, která od roku 2009 dala policii nové pravomoci. Přivolaná hlídka totiž může agresorovi na 10 dní zakázat nejen vstup do určitého prostoru, ale také kontakt s ohroženou osobu. Násilník musí odevzdat klíče od bytu a odejít s policisty, což umožní oběti kontaktovat přátele či odborníky, kteří jí poskytnou pomoc.
Základní pravidla při domácím násilí: |
1. U svých přátel si schovejte náhradní klíče, oblečení, dokumenty a jiné náhradní věci. 2. Schovávejte si důkazy o násilí. Před příjezdem policie neuklízejte, vyfoťte si modřiny a zranění a fotografie vyvolejte i s datem. V případě zranění se nechte ošetřit u lékaře a sepište s ním zprávu. 3. Určete dětem bezpečné místo (zamykatelný pokoj, sousedův byt), kde se mohou schovat, a vysvětlete jim, že jejich úkol je být v bezpečí, a ne vás chránit. 4. V případě napadení volejte policii, nechte vyvěšeno a hlasitě křičte. 5. Řekněte dětem pravdu, vysvětlete jim situaci. Při útoku malé děti neberte do náručí, jsou zranitelnější. Více informací na www.donalinka.cz |