Dospělé děti na krku. V Británii problém

15. 10. 2012 08:38
Dětské pokoje obývají často i třicátníci (ilustrační foto).
Dětské pokoje obývají často i třicátníci (ilustrační foto).

Problémy s navazováním partnerských vztahů, horší vztahy s rodiči... Mladí Britové si uvědomují úskalí setrvávání v rodinném hnízdě, ale mnoho jich přesto bydlení nemění. S rodiči v současnosti žije více než 1,6 milionu Britů mezi 20 a 40 lety, upozornil deník The Guardian. Vlastní bydlení si mladí lidé totiž často nemohou dovolit. Podobný trend zaznamenávají sociologové ale i v jiných státech od Asii po Evropu.

Mezi sociology panují podle listu The Guardian obavy, že se kvůli dlouhému setrvávání v rodném hnízdě mladí Britové nenaučí samostatnosti. V průzkumu společnosti YouGov vyjádřila zhruba polovina rodičů obavy, že se jejich dětem nikdy nepodaří najít si vlastní bydlení. Podobné množství rodičů si myslí, že jejich děti kvůli tomu, že se nikdy neodstěhovali, nemohou dosáhnout nezávislosti. Problémy přiznávají i samotní dospělí, kteří u svých rodičů bydlí. Dvě třetiny z nich uvedly, že je pro ně složité navazovat partnerské vztahy. Velká část také přiznává, že se jejich vztah s rodiči kvůli společnému bydlení zhoršil.

"Mladí lidé jsou bezpochyby vděční, že mohou žít s mámou a tátou a ušetřit tak peníze," řekl Campbell Robb z charitativní organizace Shelter, která se zabývá problematikou bydlení. "Vyvstává ale otázka, zda je přijatelné, aby se stalo normou, že lidé zůstávají doma až do 35 let, když přitom víme, že se snaží být nezávislí a najít si vlastní cestu životem," dodal.

Peníze, nebo maminčin servis?

Podle Robba situaci zavinil nedostatek bytů na trhu, kvůli němuž je nájem příliš vysoký a řada mladých lidí si ho nemůže dovolit. Dvacátníci a třicátníci tak podle něj "zamrzli ve vývoji" a mají problém naplnit své představy o životě. Ještě před několika lety se přitom Britové mohli podle některých statistik pyšnit tím, že opouštěli rodný dům z Evropanů nejdříve - průměrně ve třiadvaceti.

Hodně mladých lidí setrvává u rodičů například i v Německu, podle některých sociologů nejde přitom většinou o žádné sociální případy, ale o vysokoškoláky, kteří nemají zájem navázat vážnější vztah a vyhovuje jim servis, který "mamma hotel" poskytuje. Odtud také pojem "mamánci". Naopak třeba v Hongkongu nutí mladé často k bydlení u rodičů ještě dlouho po dvacítce i třicítce do nebes šplhající ceny nemovitostí.

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ