Lidská osobnost může mít velký dopad na fyzické zdraví. Podle nové studie se různé psychologické rysy odrážejí ve fungování imunitního systému.
Tým z Univerzity v Nottinghamu pod vedením profesorky Kavity Vedharové zjistil, že extroverti mají častěji silnou imunitu, zatímco nesmělí jedinci nemají tak silný obranný systém.
Studie, jejíž výsledky vyšly v časopise Psychoneuroendocrinology, zkoumala 121 zdravých dospělých mezi 18 a 59 lety, z nichž bylo 86 žen a 35 mužů. Účastníci výzkumu vyplnili test, který měřil pět hlavních složek osobnosti: extroverzi, neuroticismus, otevřenost, přívětivost a svědomitost.
Účastníci také poskytli vzorky krve, kterou vědci testovali, aby našli spojitost mezi typy lidské osobnosti a aktivitou genů bílých krvinek, které hrají důležitou roli v lidském imunitním systému. Vědci také zahrnuli fakt, zda testovaní kouřili, pili alkohol nebo cvičili.
Víc ve společnosti
Výsledky ukázaly, že lidé, kteří z testu osobnosti vyšli jako extroverti (asertivní, hovorní a entuziastičtí), měli zvýšený výskyt prozánětlivých genů v krvinkách, zatímco ti, kteří vyšli jako svědomití jedinci, měli snížený výskyt těchto genů.
"Jednotlivci, u kterých bychom čekali, že pro svoji společenský orientovanou povahu budou vystaveni více infekcím, mají zřejmě imunitní systém, který se s infekcí vypořádá. Zatímco lidé, kteří se pravděpodobně infekci tolik nevystaví kvůli opatrnému nebo svědomitému chování, mají systém, který může reagovat hůř," vysvětluje Vedharová.
Výzkumníci také našli menší vztah mezi zvýšeným počtem prozánětlivých genů a otevřeností, zatímco mezi těmito geny a přívětivostí a neuroticismem neodhalili žádné pojítko. Podle Vedharové je ale třeba dalšího výzkumu, abychom zcela porozuměli biologickému mechanismu, který spojuje osobnostní rysy s imunitním systémem, a mohli zjistit, zda naše biologie ovlivňuje naši psychiku, nebo naopak.