Podívejte se
Která antikoncepce je nejlepší? Vědci testovali spolehlivost
24.05.2012 14:25 Původní zpráva
Až za polovinou otěhotnění stojí selhání antikoncepce. Tato statistika vedla americké vědce k tomu, aby otestovali spolehlivost různých druhů ochrany před početím. Pokusy se tentokrát neodehrávaly v laboratoři, ale za běhu skutečného života. Do jaké antikoncepce se tedy vyplatí vložit důvěru?
Každé druhé těhotenství je podle amerických statistik neplánované. V místních nemocnicích každým rokem podstoupí interrupci 1,2 milionu žen. V polovině těchto případů zradí ženy jejich antikoncepční metoda. Přestože jsou v Česku data skromnější - o potrat požádá 24 tisíc žen -, nedůvěru ve zvolenou ochranu před početím potomka má stále více lidí.
Z tohoto důvodu se lékaři z washingtonské univerzity rozhodli zjistit, jaká je skutečná spolehlivost antikoncepce v běžném životě. Po tři roky proto sledovali a každé tři měsíce zpovídali přes sedm tisíc žen ve věku od 14 do 45 let. Dámy si mohly vybrat, jako antikoncepční metodu zvolí, kdykoliv během tří let ji změnit či přestat úplně používat.
Ukázalo se, že 334 žen v daném období otěhotnělo, u poloviny šlo o selhání zvolené ochrany. "Nakonec jsme došli k názoru, že největší spolehlivost mají metody, které se jednou aplikují a dlouhodobě působí. Jedná se o nitroděložní tělísko, hormonální injekce či implantáty," píší autoři ve studii zveřejněné v odborném časopisu New England Journal of Medicine.
Zatímco s antikoncepčními pilulkami, kroužky a náplastí otěhotněla každá desátá žena, u nitroděložních tělísek a hormonálních injekcí každá stá. "Problém není ve výrobě nebo nespolehlivosti zmíněných metod, ale ženy například neberou prášky správně, často zapomenout antikoncepci užít. Riziko je zejména u žen mladších 21 let, které na antikoncepci těsně před sexem zapomínají," uvádí autoři.
Z tohoto důvodu američtí lékaři doporučují z hlediska spolehlivosti používat takovou metodu, která po aplikaci dlouho působí a není třeba ji každý den obnovovat. Podle některých hlasů má však výzkum slabá místa, jelikož nezahrnuje všechny dostupné antikoncepční metody. Autoři nepracují ve své studii například kondomy a jiné mechanické ochrany.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.