Nejlepší sex zažívají ženy po šedesátce, tvrdí studie

4. 1. 2012 17:37
S věkem se zvyšuje i sexuální spokojenost žen, tvrdí vědci.
S věkem se zvyšuje i sexuální spokojenost žen, tvrdí vědci.

Dvě třetiny žen, které zůstávají i po šedesátých narozeninách sexuálně aktivní, dosahují při každém či téměř každém sexu orgasmu. Pokles sexuálního apetitu navíc zaznamenala jen každá druhá žena a většina dotazovaných dam potvrdila, že jsou v oblasti intimity mnohem spokojenější než dřív, tvrdí dlouhodobý výzkum Kalifornské univerzity.

Skupina Rancho Bernarda je komunita 806 žen z okolí amerického města San Diego, jejichž zdravotní stav sledují vědci už 40 let. Nyní se zaměřili na průzkum jejich sexuálních aktivit. Jak vyplývá ze závěrů zveřejněných v odborném časopisu American Journal of Medicine, mínění, že s věkem klesá sexuální touha, je mylné.

Průměrný věk dobrovolnic se v době výzkumu pohyboval kolem 67 let. Většina z nich přitom uvedla, že je stále sexuálně aktivní a každá druhá měla navíc sex v posledních čtyřech týdnech. Šedesát sedm procent z nich tvrdilo, že dosahuje orgasmu při každém či téměř každém styku a jsou se svým intimním životem mnohem spokojenější, než byly dříve.

Anketa:

Myslíte si, že vyšší věk negativně ovlivňuje sexuální život?

"V porovnání s tradičními představami, ve kterých touha podmiňuje sex, se zde ukazuje, že ženy se zapojují do sexuální aktivity i z důvodů, jako je jistota či kvalita vztahu," zmiňuje vedoucí projektu Elizabeth Barrett-Connorová.

Spokojenost přitom prý neklesá ani po dosažení vyššího věku. Každá druhá sexuálně aktivní osmdesátnice udala, že nemá problémy s dosažením orgasmu či vzrušením. Touha po samotném sexu se však u nich objevovala jen zřídka.

"V této studii není sexuální aktivita spojena vždy jen s pohlavním stykem. Ti, kdo jsou aktivní, mohou dosahovat uspokojení i polibky, dotyky či mazlením, což patří ke zdravému a dlouhotrvajícímu vztahu," dodává spoluautorka výzkumu Susan Trompeterová ze San Diego Healthcare System. Podle vědců totiž emocionální blízkost může být mnohem důležitější při uspokojení ženy než samotný orgasmus. Proto by se podle nich měli lékaři zaměřit spíše na její sexuální spokojenost než na to, zda vyhledávají samotný sex či se potýkají s nějakou dysfunkcí.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ