Pětina dětí má obří talent. Kvůli rodičům se však neprojeví

8. 8. 2011 13:05
Talent se bez podpory rodičů nerozvine...
Talent se bez podpory rodičů nerozvine...

Mimořádný talent lze poznat už od batolecího věku, příliš laxní nebo naopak velmi ambiciózní rodiče ale mohou rozvoj nadání u dítěte zabrzdit. Při zahájení mezinárodní konference o nadaných dětech to řekla psycholožka a předsedkyně spolku Talent a nadání Eva Vondráková. Na konferenci se do Prahy sjelo na 400 expertů z celého světa, hovořit budou o tom, jak co nejlépe podchytit malé génie.

"Bez podpory rodičů to téměř nejde," potvrdila Vondráková. Vnímaví rodiče si prý přitom mohou všimnout prvních známek mimořádné inteligence už v nejútlejším věku dítěte. Miminko je prý vnímavější, soustředěnější, začíná dříve mluvit a číst. Časté jsou prý u nich i sklony k perfekcionismu, proto se třeba může stát, že ačkoliv dítě nakreslí na svůj věk velmi dobrý obrázek, roztrhá jej, protože nebyl podle jeho představ.

Podpora talentovaného potomka je ale často časově, organizačně a finančně náročná, někteří rodiče se proto dítěti tolik nevěnují. V zahraničí pro tyto případy existují třeba stipendijní programy. Někteří rodiče prý také nechtějí, aby bylo dítě "přemoudřelé"; zejména intelektové nadání tak krní.

O něco lépe jsou prý na tom malí hudebníci, výtvarníci nebo sportovci, jejichž nadání rodiče spíš podporují. "Ambiciózní rodiče jdou tvrdě za rozvojem a nevšímají si dítěte," upozorňuje psycholožka také na opačný nešvar, kdy talent malého génia zahrnutého péčí stagnuje.

Podle výzkumů by s adekvátní podporou dokázalo v něčem vyniknout 20 až 25 procent dětí. Propracované systémy péče o nadané mají třeba ve Finsku, v Jižní Koreji nebo v Singapuru, jejichž žáci obsazují nejvyšší příčky v mezinárodních srovnáních znalostí. České děti se v těchto žebříčcích naopak v posledních letech propadají stále níž.

I v České republice už ale vznikají školy specializující se na nadané. Jednou z nich je třeba Gymnázium, základní a mateřská škola Mánesova v Sokolově. Děti se od školky učí angličtinu a do první třídy jsou pak vybírány podle psychotestů. "Má to ohlas, nadané děti jsou a budou," pochvaluje si učitelka Zuzana Večerková.

Konference Světové rady pro nadané a talentované děti (World Council for Gifted and Talented Children-WCGTC) se koná do 12. srpna. Odborníci zde budou hovořit také o tom, jak u dětí vzbudit zájem o matematiku a přírodovědné obory nebo jak k vědě přilákat více dívek.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ