Až pět dnů po nechráněném sexu se ženy mohou chránit proti nechtěnému těhotenství. Existuje totiž již několik druhů takzvaných pilulek "po" a metod, které dokážou početí odvrátit. Z průzkumů přitom vyplývá, že to ví jen minimum žen. Lékaři proto volají po lepším informování veřejnosti.
Francouzský Národní institut prevence a vzdělávání pro zdraví v těchto dnech vysílá v rádiu a televizi spoty informující o postkoitální antikoncepci. S rostoucím tlakem na to, aby tato léčiva byla vydávána bez předpisu, je podle nich nutné, aby se ženy v této oblasti dobře orientovaly.
Cestou liberalizace v dané oblasti se vydalo i Česko, kde si mohou od podzimu dívky starší 16 let koupit v lékárnách nově léky Escapelle a Postinor-2 bez vědomí lékaře. Zmiňované pilulky obsahující hormon levonogestrel zabraňují usazení oplodněného vajíčka v děloze, čímž brání nechtěnému otěhotnění. Oba léky je však nutné užít do 3 dnů po nechráněném styku. Čím dříve je žena užije, tím větší je jejich účinnost.
Na stejném principu funguje také pilulka s názvem EllaOne s účinnou látkou ulipristal acetát. Tento výrobek má podle výrobce výhodu, že ho lze užít prý až do pěti dní po intimním styku, ale je k němu potřeba souhlas lékaře. Do několika dní lze sáhnout také po nitroděložním tělísku vylučujícím měď, které musí však aplikovat gynekolog.
Přestože se takzvané pilulky "poté" označují jako nouzová antikoncepce, podle lékařů je to zavádějící název. "Nelze tím v žádném případě nahrazovat klasickou antikoncepci, protože pilulky 'poté' dokážou poškozovat plodnost žen a vyvolávat nepravidelnost v menstruačním cyklu," upozorňují francouzští odborníci v kampani.