Jste mladá svobodná matka neoplývající přílišnými příjmy a myslíte si, že manželství by mohlo vaše problémy vyřešit? Nová studie proti takovému kroku překvapivě varuje. Proč?
Spojené státy se přesně před padesáti lety za prezidenta Lyndona Johnsona rozhodly zákonem s neoficiálním názvem War on Poverty vyhlásit válku chudobě. Předmětem zájmu se tehdy staly také svobodné matky a jejich tíživá finanční situace. Jedním z přístupů, jak jim od chudoby odpomoci, bylo právě uzavření manželství. Jenže takové řešení se dnes ukazuje jako problematické a podle odborníků může situaci dokonce ještě zhoršovat, píše časopis Time.
Více než čtyřicet procent amerických dětí se rodí neprovdaným matkám. Zakládání rodiny, aniž by byli partneři svoji, je tedy téměř stejně časté, jako tomu je v případě sezdaného páru. Ještě složitější je situace u svobodných matek. Podle údajů Amerického statistického úřadu za rok 2013 žije téměř polovina jejich dětí v chudobě. V případě kompletní domácnosti bylo číslo o 35 procent menší.
Chomout není řešením
Mohlo by se zdát smysluplné, že domácnost o dvou rodičích lépe zvládá platit účty a rozložit energii i čas určený pro výchovu ratolestí. Proto také některé státy svými aktivitami podporovaly vznik úplných rodin. Ovšem někteří odborníci soužití manželského páru překvapivě označují za mrhání finančními prostředky a položili si následující otázku: "Jsou svobodné matky chudé, protože jsou svobodné, nebo jsou svobodné kvůli své chudobě?"
Socioložka Kristi Williamsová z univerzity v Ohiu došla k závěru, že druhá možnost je pravdivá, a proto sňatek nic nevyřeší. "Biologičtí otcové dětí svobodných žen s nízkým příjmem jsou většinou také chudí, trestaní a s větší pravděpodobností mají děti i z jiných vztahů," říká.
Málo peněz, větší tlak
Aby toho nebylo málo, chudoba doprovázená nezaměstnaností, špatným zdravotním stavem, neodpovídajícím bydlením apod. na pár vyvíjí silný tlak, který málokdo ustojí. Vdát se za muže, který není otcem dětí, také není příliš jednoduché a dokonce může jít o nebezpečný krok. "Výzkumy naznačují, že svatba a následný rozvod jsou spojeny s horšími ekonomickými a zdravotními následky pro svobodné matky, než tomu je u těch, které zůstaly svobodné," uvádí Williamsová ve své studii.
Ideální je pro dítě situace, kdy spolu oba chudí rodiče po uzavření manželství zůstanou, ale to se děje velmi zřídka. "Celostátní studie provedená u sedmi tisíc žen ukázala, že zhruba 64 procent svobodných matek, které se kdysi vdaly, podstoupily mezi 35. a 44. rokem života rozvod," pokračuje socioložka. A co je zajímavější, podle dalších výzkumů u žen, které po nějaké době chudobě unikly, většinou v tomto ohledu nehrálo roli složení rodiny.
Vše je o rozhodnutí
Williamsová nesouhlasí ani s přístupem, který sociálně slabší ženy motivuje k tomu, aby měly děti později. To s sebou ovšem nese rizika v podobě vyšší kojenecké úmrtnosti apod. Co tedy odbornice navrhuje? Jednoduše se soustředit na nechtěná a špatně načasovaná těhotenství. Pokud se prý žena sama rozhodne mít dítě bez manžela, její mentální zdraví neutrpí od mateřství takovou ránu. Řešení zkrátka spočívá v lepší sexuální výchově a levnější dostupnosti antikoncepce.
Téma svobodných matek a soužití žen s muži obecně odkazuje v daleko širšímu problému monogamie obecně. Z pohledu sociobiologie je výchova dětí pro matku samoživitelku velmi složitá a svou roli hraje také zásah sociálního systému.
"Pokud je pro samici obtížné vychovat mláďata sama a vklad v nějaké formě rodičovské péče je velice efektivní, tak ho samci investují. Místo hledání dalších příležitostí a samic je totiž mnohem jednodušší se rozmnožit a zvýšit počet mladých, které úspěšně samice odchová. A to je lidský případ, takže náš přístup je celkem jednoduchý. Ovšem souvisí s tím, že pro ženu je obtížné mít děti sama. Jakmile ale pomůže matkám samoživitelkám sociální systém nebo v ysoké výživné, v zásadě se ruší nutnost dlouhodobějších vztahů a monogamie se nám okamžitě rozpadne v promiskuitu. Monogamie je zkrátka něco nesamozřejmého a jedním z důvodů je potřeba zdrojů nebo přímo péče ze strany samce, respektive muže. Jakmile zmizí, rodinný svazekmá tendenci se rozpadnout," nabízí svůj pohled sociobiolog Daniel Frynta z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.