Prohlížíte si fotoalbum svých potomků a zjišťujete, že vaše prvorozené dítě má mnohem více fotek než vaše druhé nebo třetí dítě? Prý je to přirozené. Ale pozor - děti to velmi dobře vnímají.
Psycholožka Michele Borbaová věří, že toto upřednostňování může podporovat teorii "syndromu druhého dítěte", podle které má pořadí narození vliv na osobnost dítěte: "Rivalita sourozenců je zejména ve velkých rodinách běžná.Velmi snadno se stane, že první krůčky, první slovo, první den ve škole se u dalších dětí stanou méně významnými." Rodiče si přitom nejsou této skutečnosti často vůbec vědomi - narozdíl od dětí, které to vnímají velmi dobře.
Průzkum společnosti Nikon, kterého se zúčastnilo více než patnáct tisíc lidí z patnácti zemí, ukázal, že první dítě fotí raději osmačtyřicet procent tatínků a čtyřiapadesát procent maminek. Ukázalo se také to, že čím jsou rodiče starší, tím jsou v tomhle směru spravedlivější. Více než polovina rodičů ve věku nad pětapadesát let uvádí, že pořizují zhruba stejný počet snímků všech svých dětí. Souhlasit s nimi může jen čtvrtina rodičů ve věkové skupině 16 až 24 let a třetina rodičů ve věku 25 až 34 let.
Rodiče menší počet snímků mladších potomků zdůvodňují nedostatkem času a čtyřiatřicet procent uvádí, že si této skutečnosti nebyli vědomi až do okamžiku, kdy si zpětně snímky prohlíželi. Patnáct procent tatínků a deset procent maminek také přiznalo, že druhorozené dítě nefotografují s takovým nadšením proto, že se záběry stále opakují.