Psi a kočky zlepšují vztahy v rodině. Pomáhají i autistům

6. 8. 2012 12:30
Ideální věk, kdy by mělo dítě začít pečovat o domácí zvířátko, je kolem pěti let.
Ideální věk, kdy by mělo dítě začít pečovat o domácí zvířátko, je kolem pěti let.

Ukázat cestu, jak zlepšit vztahy s ostatními lidmi, mohou autistickým dětem domácí zvířata. Pokud se totiž starají společně o psa, kočičku či jiného mazlíčka, osvojí si některé sociální dovednosti, které jsou pro ně jinak nepochopitelné. Informuje o tom drobná francouzská studie.

Děti, u kterých se rozvinula vývojová porucha známá jako autismus, mají velké potíže s komunikací a navazováním sociálních kontaktů. Je pro ně složité vcítit se do pocitů druhých a svému okolí většinou nevěnují pozornost. Tato limitace znesnadňuje nejen jejich začlenění do společnosti, ale také výrazně ztěžuje komunikaci s ostatními členy rodiny.

Podle lékařů z francouzské sítě univerzitních nemocnic CHRU de Brest mohou situaci částečně zlepšit domácí mazlíčci. Odborníci monitorovali, jak přítomnost zvířat v rodině ovlivňuje život jejích členů.

Lepší zvíře než člověk

Děti, které se narodily do domácnosti, kde již zvíře bylo, se nelišily od svých vrstevníků, kteří se o žádného mazlíčka nestarali. Na druhou stranu autistické děti, které dostaly zvířátko ve čtyřech nebo pěti letech se výrazně zlepšily ve dvou hlavních sociálních dovednostech. Naučily se lépe sdílet emoce a zážitky s ostatními a dokázaly se zapojit, pokud se lidé z jejích okolí cítili v tísni nebo smutní.

Tento pokrok byl u dětí pozorován i po uplynutí pěti let. Autoři studie zveřejněné v odborném časopisu PLoS One si změnu vysvětlují tím, že děti vidí, jak na chování zvířat reagují ostatní lidé, lépe se s nimi navazují kontakty a vyjadřování emocí zvířat není tak složité jako u lidí. "Děti tak mohou pochopit, co jednotlivé reakce znamenají... Zvíře může sblížit rodinu a zvýšit úroveň interakcí jednotlivých členů, které se o zvířátko starají," dodávají.

Terapie pro každého

Lékaři tuto terapii vítají zejména proto, že při ní nezáleží na hladině inteligence - každé dítě má možnost se zlepšit v sociálních dovednostech. Přesto má analýza své slabé stránky. V první řadě jde jen o drobnou studii, do které se zapojilo 40 rodin s autistickými dětmi.

Tato okolnost nedovolila autorům lépe prozkoumat, proč se u dětí, které se narodily do rodin se zvířaty, neobjevil stejný pokrok. "Domníváme se, že děti mohou zvíře vnímat jako součást okolí. Zvíře může mít také silnější vazby na členy rodiny, které zná déle než samo dítě," spekulují autoři.

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ