Rady pro nastávající rodiče: připravte mazlíčky na miminko

7. 2. 2012 10:22
Připravit se na nového člena rodiny musejí i domácí zvířata, upozorňují odborníci.
Připravit se na nového člena rodiny musejí i domácí zvířata, upozorňují odborníci.

Rodiče se na příchod dítěte připravují měsíce. Podle odborníků by podobnou přípravou měla projít i domácí zvířata. Nový člen rodiny pro ně všechno změní - počínaje vůněmi a zvuky a konče tím, jak najednou vypadá jejich domov.

Když Saya Barrettová a její manžel Jack zjistili, že čekají dítě, měli obavy, že jejich pětiletý pudl Latte bude žárlit. Místo toho byl však Latte zvědavý. "Slyšel nenápadné zvuky vycházející z dětské postýlky, ale netušil, odkud se berou a co to je. Zjistil to však velmi brzo. Udělal, co by udělal každý jiný zmatený pes - rozhlédl se kolem, začenichal a brzy novorozeně v postýlce objevil," říká Saya Barrettová.

Okamžitě jim bylo jasné, že Latte bude holčičce Aile, které jsou dnes čtyři měsíce, hodným bratrem, dodává Saya. "Latte je na ni moc hodný. Když spolu sedíme na gauči, líže jí nohy a ruce." Třebaže Latte si zvykl bez problémů, podle veterinářky a odbornice na chování zvířat ze San Francisca Sophie Yinové by mu určité změny mohly příchod dítěte usnadnit a zmírnit obavy rodičů.

Postýlka s izolepou

Je například možné, že váš pes bude potřebovat naučit se základní povely jako sedni, lehni nebo zůstaň. Pokud je zvyklý skákat lidem do klína nebo po nábytku, bude třeba mu nastavit nová pravidla. Možná také bude potřeba přemístit jeho pelíšek, aby udělal místo dětské postýlce. Pokud se váš pes necítí dobře ve společnosti, vymyslete pro něj další aktivity, aby se to změnilo. Používejte dětskou kosmetiku ještě předtím, než se dítě narodí. Před příchodem z nemocnice seznamte psa s oblečením nového člena rodiny, aby si zvykl na novou vůni.

Kočky se rády tulí a většina z nich je k malým dětem velmi ohleduplná.Odbornice také doporučuje návštěvu veterináře, aby budoucí rodiče měli jistotu, že jejich zvíře nemá žádné parazity nebo nějaké nemoci. Těhotné majitelky koček by si podle ní měly dát pozor na toxoplazmózu. Tito parazité se obvykle vyskytují v kočičích výkalech, takže při manipulaci s kotcem je vhodné nosit rukavice. Pokud přesto nechcete, aby se kočka k vašemu dítěti přibližovala, pokryjte venkovní stranu postýlky něčím lepkavým, například izolepou. Kočky nemají takové povrchy rády.

S ochráncem za zády

Další hrozbou, obzvláště pro ustrašené psy, je okamžik, kdy dítě začne lézt a vůbec více se hýbat. Podle Yinové se většina psů zhlédne v nové roli kamaráda a ochránce. Někteří ale ne, protože z různých důvodů nemohou nebo nechtějí. Možná máte například staršího psa s artritidou. Když na něm bude dítě skákat, bude ho to bolet a takový pes pochopitelně vyštěkne. Ať už nezamýšlené nebo záměrné, hrubé zacházení může prostě vyvolat agresivní reakci.

Příkladem takového zacházení je plivání nebo zápasení. Pokud pes začíná močit v nevhodných chvílích nebo pokud si nikdy nejde k dítěti pro pohlazení, je to známka, že ho dětská přítomnost stresuje. Yinová k tomu říká: "Děti se dovedou ke zvířatům chovat velmi agresivně. Musejí se naučit, jak se zvířaty zacházet."

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ