Malý věkový rozdíl mezi sourozenci zvyšuje pravděpodobnost, že mladší z dětí bude postiženo autismem. Uvádí to lékařská studie zveřejněná v novém vydání amerického odborného časopisu Pediatrics.
Riziko autismu u mladšího sourozence je tím vyšší, čím blíž k sobě se děti narodí, uvedli autoři studie. Podle nich přitom nehrají roli žádné další faktory, například věk rodičů.
Důvody pro vazbu mezi věkovým rozdílem sourozenců a rizikem autismu lékaři zatím neznají. Autoři studie spekulují, že by to mohl způsobovat nedostatek některých vitamínů, jejichž hladina v těle matky po porodu dítěte klesá, v době druhého těhotenství.
Ve Spojených státech přitom v posledních letech přibývá rodin, kde je mezi narozením dětí menší rozdíl než dva roky. Podle nejnovějších dostupných údajů to je šestina rodičů, v roce 1995 to přitom byla devítina.
Autismus je vrozené celoživotní postižení některých mozkových funkcí. Objevuje se nejpozději od tří let věku. Důsledkem poruchy je, že dítě zcela nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. V některých oblastech autisté naprosto selhávají, v jiných jsou úspěšní. Mnohdy vynikají v abstraktně vizuálním myšlení, mívají dobrou paměť.