Boj o místo
Šéfové radši přijmou krásnou ženu než nejvhodnější kandidáty
01.12.2012 11:00 Původní zpráva
Při pracovním pohovoru nezáleží jen na zkušenostech a vzdělání. Podle amerických sociologů si až polovina zaměstnavatelů vybírá své podřízené na základě sympatií. Často tak dají přednost pohledné kolegyni nebo někomu s podobnými zájmy před mnohem vhodnějšími a zkušenějšími kandidáty.
"Je důležité říct, že to neznamená, že by na místa byly vybrány nekvalifikované osoby. Můj výzkum ale ukazuje, že zaměstnavatelé raději přijmou člověka, ze kterého se může později stát kamarád nebo dokonce romantický partner. Má podobné vzdělání jako já? Baví nás stejné aktivity? Je příjemné spolu mluvit? Tyto otázky si pokládají šéfové," tvrdí autorka studie Lauren A. Riveraová z Northwestern University.
Spolu s dalšími sociology v posledních šesti letech oslovila 120 představitelů bank, právnických firem, konzultačních společností a průmyslu. V dotaznících se ukázalo, že důležitou roli při pohovoru hraje, zda kandidát a šéf sdílejí stejnou kulturu či vyrůstali v podobném sociálním prostředí.
Polovina zaměstnavatelů navíc uvedla, že by dala přednost pohledné ženě před zkušenými muži, pro které by byla pozice vhodná. Neplatí to ale u všech. "Myslím, že je možné tuto teorii částečně generalizovat, ale zejména u pozic, kde jsou důležité technické předpoklady, nehrají sympatie až tak důležitou roli," píše Riveraová v časopisu American Sociological Review.
Tato informace podle ní může pomoci řadě lidí v přípravě na pracovní pohovor. "Pokud ale budete přijímat neurologa, bude stále rozhodující jeho znalosti a výkon než kulturní shoda s vedením," dodává Riveraová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.