V posledních měsících se v Česku zvedla vlna bouřlivých diskusí ohledně sexuální výchovy na školách. Přesto, že se sexuální výchova - "rozpuštěná" v jiných předmětech - učí už dávno, několik tisíc rodičů podepsalo proti výuce petice. A jak je to se sexuální výchovou ve světě?
Bývá nedostatečná, nezřídka je v rukou církve nebo je nepovinná. Často s ní nejsou spokojení ani sami mladí lidé, někteří chtějí, aby ji učili odborníci.
K zahájení školního roku se v Česku konala demonstrace odpůrců sexuální výchovy. Její stoupenci přišli také - mimo jiné s transparentem "Nechceme zpět do středověku". Sexuální výchova se přitom na některých školách učí už léta, třeba v rámci rodinné výchovy. Tři roky starý rámcový vzdělávací program navíc školám přímo ukládá poučit žáky o základních věcech v oblasti sexu.
V Polsku učí kněží
Jedna z nejhorších situací je v silně katolickém Polsku, kde školy sexuální výchově nevěnují dostatečnou pozornost. Podle nevládní vzdělávací organizace Ponton ji často vyučují málo kvalifikované osoby včetně kněžích a řádových sester. Místo informování spíš děti a mládež před sexem straší a šíří mýty. Polští rodiče navíc mohou rozhodovat, jestli děti tuto výchovu absolvují. Sami žáci by si přitom přáli, aby jim výuku poskytovaly ideologicky neutrální a kvalifikované osoby.
Slovenská učebnice neprošla
Na Slovensku školáci samostatný předmět sexuální výchovy nemají, této problematice je věnována část učiva biologie, etiky a náboženství. Snaha nevládní společnosti pro plánované rodičovství prosadit do škol novou učebnici a metodiku sexuální výchovy neuspěla kvůli odporu katolické církve, která v tom viděla propagaci sexu. Neprošel ani obdobný návrh ministerstva zdravotnictví.
Rusko, země interrupcí
Náboženství ovlivňuje úroveň výuky i v Rusku, kde se proti zvláštnímu předmětu staví pravoslavná církev i konzervativní rodiče. Přitom země se potýká se značným výskytem nemoci AIDS i vysokým počtem potratů; podle některých odhadů až dvě ze tří těhotenství v zemi stále končí interrupcí.
Osvěta po rakousku: proti gayům
S problémy se výuka o sexualitě potýká i v Rakousku, kde ministryně školství Claudia Schmiedová před časem přednášky o sexualitě zakázala, a to i v náboženské výuce, jelikož byly v rozporu s občanskou státní výchovou. Sexuální osvětu v mnohých školách totiž začala provozovat společnost Human Life International, která radikálně vystupuje proti potratům, homosexuálům či používání kondomů.
Pro dvě pětiny Američanů povinná
V USA sexuální výuku zajišťují jednotlivé státy, z nich zhruba dvě pětiny ji stanovily jako povinnou. V praxi ale takřka každý americký školák nějakou formu sexuálního vzdělání dostane, většinou ve věku od 12 do 18 let. Ovšem důraz se přitom klade na zdrženlivost a jen část států vyžaduje, aby do výuky byla zahrnuta antikoncepce. Těhotenství mladistvých tu přitom není neznámým jevem.
V rukou britských ředitelů
Ve Velké Británii není sexuální výchova povinná, její výuka závisí na ředitelích škol. Výuka o antikoncepci, bezpečném sexu a sexu vůbec do osnov zařazena být nemusí - žáci se dovídají povinně jen o pohlavních orgánech, rozvoji plodu či změnách v dospívání.
Německo: povinná osvěta
Německo se sexuální osvětou, a to povinnou, začíná už na základních školách v rámci prvouky. Později je tato problematika zařazena do biologie. A náboženské přesvědčení není důvodem k osvobození od školní sexuální výchovy, potvrdil loni i ústavní soud.
Biologie v Belgii
V Belgii je problematika sexuální výchovy začleněna přímo do hodin biologie, alespoň ve frankofonní části země.