Hledání životního partnera se může pořádně prodražit. A to nejenom při samotných schůzkách, ale dokonce i před nimi. Alespoň pokud člověk zvolí nesprávnou seznamovací agenturu nebo si při uzavření smlouvy s ní nepročte pořádně podmínky. Tvrdí to spotřebitelská organizace dTest.
"V poslední době jsme na poradenské lince zaznamenali zvýšený počet stížností v souvislosti s internetovými seznamkami. Nejčastěji se problémy týkají odstoupení od smlouvy do čtrnácti dnů, na které má člověk při jejím uzavření po internetu právo, a strhávání překvapivě vysokých částek po uzavření smlouvy," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.
Potíže podle něj způsobuje i automatické prodlužování placeného členství o stanovenou dobu, dokud spotřebitel službu nevypoví. Mezi seznamkami, na které si lidé podle něj stěžují, patří služby BE2 a eDarling. Úskalí spočívá také v tom, že se jedná o zahraniční subjekty. "To se odráží ve složitější komunikaci a vymáhání práva," říká Zelený.
Pokud člověk využije některé internetové seznamky, může se podle dTestu zaregistrovat většinou zdarma. Používání dalších služeb však už bývá zpoplatněné. To se týká například kontaktu s vysněným protějškem; zasílání zpráv je již možné pouze v rámci placeného členství. Člověk se tak sice vyhne spamům od lidí, kteří píší téměř všem. Výpověď placeného členství je na druhou stranu nutné podat v písemné formě nebo vyplnit online formulář.
"V případě eDarlingu musíte písemnou výpověď zaslat na adresu v Německu nebo faxem, chcete-li ukončit placené členství u BE2, nezbývá vám, než psát až do Lucemburska," konstatuje Zelený. Pokud je podle něj možné službu sjednat jednoduše několika klinknutími, pak je požadavek písemné výpovědi nepřiměřený a znamená zjevnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran v neprospěch spotřebitele.