Většina lidí se těší, že si v důchodu odpočinou a stihnou věci, na které při práci neměli čas. Přesto se čím dál častěji objevují zprávy, že senioři trpí psychickými problémy a depresemi. Podle vědců je to tím, že v penzi nemají dost peněz. Jediným řešením je prý spořit.
Francouzi nyní zveřejnili studii čtrnácti tisíc lidí, které pozorovali sedm let před a sedm let po odchodu do penze. Většina z nich patřila do střední nebo vyšší třídy. Z výzkumu vyplynulo, že už během prvního roku důchodu měla drtivá většina účastníků o čtyřicet procent méně symptomů deprese než v době, kdy jim do penze zbýval ještě rok. V té samé době pak hlásili i mnohem menší fyzickou únavu než na konci pracovního procesu.
Podle profesora psychologie na Stockholmské univerzitě Huga Westerlunda, který výzkum vedl, závisí další průběh penze na tom, kolik peněz mají senioři k dispozici. "Ve Francii pobírají důchod ve výši osmdesáti procent platu, proto tu deprese nejsou tak časté. Čím méně peněz však člověk má, tím rychleji nadšení z volného času bez povinnosti pracovat vyprchá," řekl magazínu Time Westerlund.
Protože ale všude na světě neustále probíhají důchodové reformy, Westerlund upozorňuje, že je lepší nespoléhat se na stát, ale naopak myslet na šťastný důchod ještě v zaměstnání, kdy má člověk možnost spořit.