Zatímco některé ženy se s vlastním vyvrcholením za celý život nesetkají, jiné ho dokáží prožít dokonce při porodu, cvičení nebo "obyčejném" líbání. Jedna z nejméně probádaných oblastí vědy leží v ženském klíně.
"Ženské tělo je jako housle a hrát na něj správně dokáže jenom vynikající muzikant," napsal kdysi americký spisovatel Jerome David Salinger. Když se zadaří a hra se povede, spokojenost ženy dosahuje operních výšek, pokud ne, může hrozit neharmonická frustrace. To si zřejmě dobře uvědomoval i Arimateio Dantas, radní brazilského města Esperantina, když na počest své ženy vyhlašoval osmý srpen Mezinárodním dnem ženského orgasmu.
Češky a sex Ve čtrnácti procentech případů ženy nikdy neprožily vaginální vyvrcholení. O deset procent více z nich na vrcholu svých sexuálních aktivit prožívá během jednoho styku hned několik orgasmů. |
Zatímco mužům obvykle stačí pár minut stimulace, a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat, ženy jsou stvořeními poněkud důmyslnějšími. Kolem pěti procent z nich dokonce vyvrcholení nikdy nezažilo. "Je mi osmnáct let, s přítelem jsme spolu rok a čtvrt a stejnou dobu spolu také spíme. Jenže já s ním nikdy nezažila orgasmus. Párkrát do měsíce ho předstírám, aby byl spokojený, ale nechci ho takhle tahat za nos," můžeme se dočíst v internetových diskuzích plných příspěvků podobně ne(u)spokojených žen. A nejde o nic neobvyklého, alespoň občas orgasmus podle dlouhodobých průzkumů pražského Sexuologického ústavu předstírá až sedmdesát procent Češek (viz Češky a sex).
Ovšem příroda je v jejich stížnostech náležitě usazuje - orgasmus totiž ženy vůbec prožívat nemusejí a nikdo vlastně ještě uspokojivě nevysvětlil, proč je jim vůbec dopřán. Z hlediska evoluce totiž údajně nemá žádný smysl. Tuto sexuální záhadu už se snaží desítky let rozluštit odborníci z celého světa a opřádají ženské vyvrcholení spletitými teoriemi.
Zbytečná slast?
"Dokážeme doletět na Měsíc, ale o svém těle toho stále dost nevíme," uvedl pro BBC Emmanuele Jannini z italské Università Degli Studi Di Roma Tor Vergata, který se studiem orgasmu zabývá dlouhodobě. Za poslední léta provedli odborníci jako on řadu výzkumů, došlo dokonce i na pozorování pohlavního styku během magnetické rezonance.
Někteří tvrdí, že ženský orgasmus není evoluční chyba, ale naopak napomáhá rozmnožování tím, že sex něžnému pohlaví zpříjemňuje a láká ho k častějšímu styku, což zvyšuje možnost otěhotnění. Jiní zastávají teorii, že těsně před vyvrcholením a několik minut po něm tělo ženy přijme více spermatu, pokud u ní dojde k orgasmu.
Při orgasmu nepřijde zkrátka ani mozek. Funguje i v momentech, kdy máme pocit, že jsme ho v posteli odstavili na druhou kolej. Psycholog Barry Komisaruk z Rutgers University v New Jersey se zaměřil na to, proč ženy prožívají orgasmus natolik odlišně od mužů, a přišel se zajímavým zjištěním - mozková aktivita se u obou pohlaví během orgasmu překvapivě příliš neliší. "Podobností je u nich mnohem víc než odlišností. Mozek se při vyvrcholení zcela aktivuje," uvádí Komisaruk.
* Souvisí délka soulože s orgasmem ženy?
* Jak se k orgasmu přistupovalo v antice či středověku?
* V čem se spletl Sigmund Freud?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 3. SRPNA 2015.