Téměř devadesát procent chlapců i dívek si myslí, že právě oni mají zodpovědnost za použití antikoncepce při sexu s novým partnerem, a přesto se počet mladých lidí, kteří měli nechráněný sex, rok od roku zvyšuje.
Každý rok otěhotní zhruba 205 milionů žen na celém světě, z čehož je celá třetina početí neplánovaná. Přitom právě komplikace těhotenství jsou pro dívky ve věku patnáct až devatenáct let v rozvojových zemích nejčastější příčinou smrti.
Kromě toho se každý den nakazí pohlavně přenosnou chorobou půl milionů mladých lidí ve věku patnáct až čtyřiadvacet let. Do tohoto čísla navíc nejsou zahrnuty případy přenosu infekce HIV.
Ani to však zatím nepřesvědčilo mladé lidi, aby se při sexu s novým partnerem začali efektivněji chránit. Osmdesát dva procent mladých Evropanů přitom přijímá zodpovědnost za to, že si zajistí antikoncepci před schůzkou, na které by mohlo dojít k prvnímu pohlavnímu styku s novým partnerem. A téměř devadesát procent dokonce cítí potřebu se ujistit, že je použita účinná antikoncepce v případě, že mají sex s novým partnerem.
Přesto více než třetina (šestatřicet procent) lidí, kteří měli předchozí sexuální zkušenost, přiznala, že při sexu s novým partnerem nepoužila žádnou metodu antikoncepce. Častým důvodem je podle průzkumu, který vznikl k příležitosti Světového dne antikoncepce (26. září), to, že byli opilí a jednoduše zapomněli.