Virtuální hřbitovy získávají na oblibě. Uložení vyjde na 140 korun

2. 11. 2011 09:13
Někteří lidé navštěvují raději hroby virtuálně (ilustrační foto).
Někteří lidé navštěvují raději hroby virtuálně (ilustrační foto).

Desetitisíce Poláků, kteří se na svátek Všech svatých z různých důvodů nemohou vypravit k hrobům svých blízkých, je navštěvuje a zapaluje za ně svíčky na některém z virtuálních hřbitovů. Loni si v posledních dnech října a prvních listopadu otevřelo stránky jedné z internetových "nekropolí" 700 tisíc lidí.

Této služby využívají nemocní nebo ti, kteří mají moc práce a nezbývá jim čas na to, aby jeli na skutečné hřbitovy třeba na opačný konec Polska. "Jsou také lidé, kteří zmizeli, někdo třeba před mnoha lety přišel o život na Sibiři," vysvětluje zakladatel jednoho z virtuálních hřbitovů. Někomu se zase nelíbí, že po hřbitovech v těchto dnech chodí zástupy lidí. Uklidit a vyzdobit hrob, zapálit na něm svíčku a pomodlit se, je v Polsku totiž nepsanou povinností.

V internetovém hrobě i vicepremiér

Na internetové stránce wirtualnymentarz.pl (virtuální hřbitov) je "pochováno" asi tři tisíce lidí. "Leží" tam i bývalý polský vicepremiér a šéf populistické strany Sebeobrana Andrzej Lepper, který letos v létě spáchal sebevraždu. Příznivci nedávno zemřelého spoluzakladatele firmy Apple Steva Jobse mu zde nechali "postavit" rovnou hrobku.

Někteří lidé navštěvují raději hroby virtuálně (ilustrační foto).Na virtuální hřbitov se měsíčně vypravuje asi 30 tisíc návštěvníků. Nicméně kolem svátku Všech svatých na něm ruch roste. "Servery určitě nevydrží," posteskl si na portálu tvp.info Dariusz Palencki, zakladatel strany wirtualnycmentarz.pl.

Založení hrobu na hřbitově na internetu stojí okolo 25 zlotých (asi 140 korun), v nabídce jsou i rodinné hrobky. Na náhrobek kromě tradičního jména a data narození a úmrtí lze nechat dopsat epitaf nebo umístit fotografii. Správci portálu nabízejí, že vytvoří náhrobky přesně podle přání svých zákazníků. Za takové místo posledního odpočinku je však třeba zaplatit už 300 zlotých. Kdo chce svým blízkým na virtuálním hrobě zapálit svíčku, jež má hořet měsíc, musí počítat s výdajem okolo devíti zlotých, tolik stojí také položení květin.

Sociální psycholog Zbigniew Nencki nevidí nic špatného na tom, že si statisíce lidí připomínají svátek Všech svatých na internetu. "Celý reálný svět přenášíme do virtuálního prostředí, ale prožitky zůstávají stejné," řekl portálu tvp.info. Připomíná, že lidé, kteří se vypraví na skutečný hřbitov, mají se zemřelými "kontakt" jen díky své fantazii. "Mění se nástroje, ale smysl toho všeho, tedy chvíle zamyšlení a vzpomínání, je stále stejný," říká Nencki o zapalování svíček na monitoru počítače z klidu domova.

Autor: - red -, ČTK Foto: Lucie Pařízková, archiv

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ