Panenka Barbie se bude poprvé v historii oficiálně léčit z vážné choroby. Dříve se emancipovaná dívčí hračka objevovala spíše v rolích doktorek a vědkyň připravujících zázračné léky. Výrobce však anoncoval, že příští rok vydá limitovanou edici barbín, které kvůli nemoci přijdou o bujnou blonďatou hřívu.
Když dvě matky vážně nemocných mladých dívek přišly na internetu s nápadem vyrobit plešatou panenku Barbie, vypadalo to, že tím také jejich aktivita skončí. Přestože panenka měla za cíl ukázat dětem, že ztráta vlasů kvůli nemoci není nic, za co by se měly stydět, firma Mattel nebyla nadšena. "Nepřijímáme návrhy na nový design panenek zvenčí," oznámila tehdy přes svou mluvčí.
Nyní však firma prý změnila názor a hodlá představit limitovanou edici plešatých barbín, které poputují k dětem do nemocnic. "Právě nemocné děti budou mít z těchto panenek největší užitek, a proto se dostanou do rukou přímo jim," oznámila firma na svém facebookovém profilu.
Barbie jako inspirace v boji s rakovinou
K rozhodnutí výrobce zřejmě donutila i masivní podpora veřejnosti. Během dvou měsíců totiž nápad britských matek podpořilo na 150 tisíc lidí z celého světa. "Je to báječné. Když může Barbie inspirovat mladé dívky v budování kariéry, může přece inspirovat i mladé nemocné dívky v jejich boji s rakovinou," píše na Facebooku jedna z příznivkyň.
S tím podle zpravodajského serveru msnbc.com souhlasí i psycholožka Deanna Pledgeová, která se stará o děti s vážnými nemocemi: "Myslím, že image plešatého dítěte nebo dospělého podporuje pozitivní vnímání těchto lidí mainstreamovou společností. A Barbie jednoznačně do mainstreamu patří."