Za měsíc až 3400 SMS. Nová generace žije na sítích

6. 12. 2012 14:50
Děti prožívají stále více vztahů přes počítače. Psychologové upozorňují,že někteří ztrácejí přehled o tom, jak se chovat v realitě.
Děti prožívají stále více vztahů přes počítače. Psychologové upozorňují,že někteří ztrácejí přehled o tom, jak se chovat v realitě.

Jsou mladí a úplně jiní než rodiče v jejich věku. Podle lékařů vzniká generace M2, jíž nestačí současná lékařská péče. Počítače jim změnily život, psychiku i zdravotní problémy, které je trápí.

Děti školou povinné a teenageři do 18 let žijí v novém světě - tráví přes osm hodin denně civěním do obrazovky počítače, což je delší čas než doba strávená spánkem či školními povinnostmi, za měsíc pošlou v průměru 3400 esemesek a kontakt přes sociální sítě je pro ně základní kámen komunikace. Alespoň to tvrdí průzkum Kaiser Family Foundation a studie prezentovaná na letošním sjezdu Americké akademie pediatrů. Z jejích závěrů vyplývá, že život dětí se točí výhradně kolem počítačů, které zasahují nejen do volného času, ale mění také zdravotní problémy, které děti trápí.

"Jako pediatři, kteří se snaží dětem pomáhat a starat se o jejich zdraví, musíme obrátit pohled na sociální média. Tady se dozvíme nejvíce a skrze tato média je můžeme nejefektivněji oslovit," uvedl David Hill na sjezdu Americké akademie pediatrů. Podle něho mohou počítače ovlivnit vývoj lidského mozku nebo dokonce vyvolat závislost. Podle některých je změna vidět již nyní.

V porovnání s dobou před dvaceti lety se v ordinacích objevuje stále více dětských pacientů s agresivitou, obezitou, poruchou příjmu potravy, depresemi a touhou po sebevraždě. Upozornila na to nedávná německá studie, podle níž přibývá v celé Evropě včetně Česka případů sebevražd nezletilých.

Lékaři se proto snaží mladé generaci přiblížit, začínají více komunikovat přes Facebook, posílají svým pacientům informace o zdravotních kampaních. Na druhou stranu přiznávají, že rodiče by měli zasáhnout a určit limity. "Zjišťujeme, že mnoho dětí nechápe sociální vazby v běžném životě. Nedochází jim, že v realitě neexistuje tlačítko delete," tvrdí Hill a dodává: "Jde to těžko, pokud sami rodiče píší SMS za jízdy, neustále kontrolují e-mail a pouštějí televizi při večeři. Pokud nechcete mít doma počítačového maniaka, který se z virtuální reality nedokáže vymanit, neučte ho takovému chování."

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ