Časté střídání partnerů, nevěra či udržování vztahu s více lidmi najednou je nemoc. Alespoň to tvrdí část sexuologů, podle nichž by tato diagnóza měla být zahrnuta do nového seznamu psychických poruch. Řada jejich kolegů je však k podobným vyjádřením skeptická. Spíše než o chorobu jde podle nich o nezodpovědnost.
"Řekla bych, že jsem posedlá tím, abych cítila to napětí a vzrušení z nového vztahu," uvedla pro americký deník Chicago Tribune šestačtyřicetiletá Terrie, která nechtěla uvést celé jméno. Za posledních šest let chodila tato vdaná žena a matka tří dětí se šesti muži včetně osmnáctiletého mladíka.
Nemoc celebrit
Na problémy s "neudržitelnou" potřebou střídat partnery upozornily mediálně přetřásané případy herců Davida Duchovnyho či Michaela Douglase nebo golfisty Tigera Woodse, kteří se k "závislosti" přiznali a podstoupili prý i léčení. Paradoxně je to právě spojení s celebritami, které v některých lékařích vzbuzuje pochyby, zda lze mít na sexu skutečně závislost.
TEST: Jste závislí na sexu? |
Aby byl problém označen za sexuální poruchu, musí se projevovat minimálně šest měsíců a člověk musí splňovat alespoň čtyři z následujících kritérií: 1. Trávit mnoho času sexuálními fantaziemi či chováním. 2. Používat sex na zlepšení nálady. 3. Využívat sexu k vyrovnání se se stresujícími okamžiky. 4. Bez úspěchu se snažit kontrolovat svůj chtíč. 5. Mít sex i přes riziko zdravotní či citové ztráty. 6. Nutkání mu zasahuje do osobního i pracovního života. Zdroj: Diagnostic and Statistical Manual |
"Rozumím, že to lidem může ničit život, ale zároveň tvrdím, že nejde o nezávislou psychickou poruchu," říká klinický psycholog David Ley. Podle něho by zařazení nevěry a promiskuitního chování na seznam nemocí vedlo k menší osobní odpovědnosti lidí. "Zároveň záleží na konkrétní kultuře, co považuje za normální a co za nemorální," zdůrazňuje.
S tím nesouhlasí stovky jeho kolegů, kteří se na závislost na sexu specializují. Podle asociace International Institute for Trauma & Addiction Professionals se jen za posledních pět let počet uvedených specialistů zvýšil ze 400 na 1100. A právě oni usilují o to, aby byl předmět jejich zájmu zařazen do pátého vydání seznamu Diagnostic and Statistical Manual, který oficiálně klasifikuje veškeré psychické nemoci.
50 tisíc za erotické zprávy
"Musíme v této oblasti podniknout mnoho výzkumů, ale jednoznačně je to věc, která do seznamu patří. Lidi to trápí a dokáže je to dohnat až k sebevraždě," vysvětluje psycholog Rory Reid. S tím souhlasí i Jaroslav Zvěřina z pražského Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice, podle něhož mohou být lidé závislí na určitém specifickém sexuálním chování.
"Často řešíme případy, kdy muž tráví celé noci masturbací u počítače, ale manželce se přitom moc nevěnuje. Není to ovšem závislost na sexu, spíš na určité jeho formě," vysvětlil pro on-line deník TÝDEN.CZ Zvěřina. Mezi oficiální choroby by se podle něho měl tento problém dostat, protože lidem může zničit osobní život i kariéru: "Měl jsem například pacienta, který měsíčně utratil 50 tisíc za erotické SMS."
Nové vydání oficiálního seznamu psychických poruch spatří světlo světa příští rok. Doktoři proto na konci tohoto roku čekají debaty o tom, zda mají být lidé s vášní pro sex označeni za skutečné pacienty, nebo zůstanou v kategorii "blíže nespecifikovaných psychických poruch".