Vztahy
Změna. V manželských poradnách lidé řeší jiné trable než dřív
08.11.2017 16:58
Do poraden pro rodiny přicházejí lidé nejčastěji s komunikačními problémy nebo kvůli otěhotnění milenky. Zatímco před půl stoletím využívali lidé služby poradny často s ostychem a jen kvůli vážným problémům, například s alkoholismem, od konce 80. let se zvedl nejen počet klientů takzvaných manželských poraden, ale změnily se i problémy, kvůli kterým lidé tato zařízení vyhledávají. Na tiskové konferenci k 50. výročí založení první stálé manželské poradny v Praze to novinářům řekl její vedoucí Petr Šmolka.
"Přibylo problémů s odhalenými nevěrami, protože bohužel mobily a e-maily jsou médii, které dělají neplechu," uvedl Šmolka. Řada manželství se podle něj ocitne v nesnázích například kvůli textové zprávě, kterou jeden z partnerů odešle omylem, nebo i úmyslně jinému adresátovi a druhý člověk si není jistý, kdo je jejím příjemcem zprávy a co obsah znamená.
Vzhledem ke společenským a demografickým změnám v posledních letech přichází dnes do poraden o něco starší a vzdělanější lidé než dříve. Souvisí to mimo jiné s tím, že se přibližně o deset let posunul věk, kdy uzavírají manželství, řekl psycholog.
Výrazně častěji než dřív chodí do poraden nesezdané páry. Může za to nižší sňatečnost a odkládání manželství do vyššího věku. Podíl ženatých a vdaných postupně klesá. Loni manželství uzavřelo 50 768 dvojic. Poprvé svatbu mělo 34 tisíc párů. Nesezdané páry v posledních letech čím dál častěji zakládají rodiny. Mimo manželství teď přichází na svět téměř polovina dětí. V roce 1990 se takto narodilo 11 200 chlapců a děvčat, o dvě desetiletí později 47 200.
Poradny také dnes více než před rokem 1989 řeší ekonomické rozdíly mezi rodinami i uvnitř nich. "To, co přibylo třeba v Praze, nejsou rodiny chudé nebo rodiny nezaměstnaných, ale rodiny, které se obtížně vyrovnávají s tím, že z hlediska sociálního nejsou tak úspěšné jako jejich známí, přátelé," řekl Šmolka. Partneři si nerozumí třeba kvůli tomu, že jsou jejich děti nespokojené, protože jejich kamarádi mají modernější i-pady nebo byli na dražší dovolené.
Lidé více trápí, že si z finančních důvodů nemohou dovolit ze vztahu odejít, míní expert. Podle něj to dříve nebyl takový problém, protože rozdíly mezi příjmy nebyly tak velké a stát se o rozvedené a samoživitele více staral.
Počet rozvodů v posledních letech klesal, i když rozvodovost obecně zůstávala vysoká. V minulém roce jich bylo meziročně o 1 100 méně, statistici jich evidovali zhruba 25tisíc. Ve čtyřech pětinách z nich se lidé rozváděli poprvé.
Od roku 1967 dodnes navštívilo Poradnu pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Praze zhruba 150 tisíc klientů a konalo se v ní 700 tisíc konzultací. Podle jejích průzkumů se v přibližně 40 procentech případů povedlo problém vyřešit.
Nyní má poradna deset pracovišť, tým tvoří 27 psychologů s dalšími externisty. Její služby jsou ze zákona bezplatné, ročně stojí zhruba 18 milionů korun, přičemž jedna konzultace vyjde na tisíc korun, uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.
Za prvních devět měsíců letošního roku vyhledalo poradnu v Praze 2952 lidí. Přibližně v polovině případů iniciovala návštěvu poradny žena, v 30 procentech muž a ve zbytku oba společně. Dalších deset procent (237 klientů) do poradny přišlo na doporučení soudu nebo odboru ochrany dětí (OSPOD).
Před rokem 1989 se poradny věnovaly také nezletilým párům, které čekaly dítě a chtěly se vzít. "Do roku 1989 poradny byly zařízeními, kam soudy odesílaly nezletilé snoubence předtím, než jim povolily uzavřít sňatek. V Praze jich bylo do roka asi 400, v Česku zhruba 2 tisíce. A za posledních 20 let tam nezletilý snoubenec nezavítal," uzavřel Šmolka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.