Znáte partnerské násilí? Vaše dítě bude taky, varuje studie

30. 10. 2013 13:30
Partneři by k sobě neměli být hrubí, je totiž velká možnost, že jejich děti se tak budou chovat i ke svým budoucím manželům či manželkám (ilustrační foto).
Partneři by k sobě neměli být hrubí, je totiž velká možnost, že jejich děti se tak budou chovat i ke svým budoucím manželům či manželkám (ilustrační foto).

Fyzické napadání, vyhrožování, házení předmětů a další formy násilí zažívá po celém světě mnoho partnerů. Američtí vědci tvrdí, že situace je o to važnější, že děti z nefunkčních vztahů čelí v budoucím partnerském životě stejným problémům. A to jak v roli obětí, tak samotných původců týrání. Nelichotivá čísla ukazují, že vystoupení z bludného kruhu násilí je těžší, než by se mohlo zdát.

V každé čtvrté z pěti amerických rodin, v nichž se rodiče stali oběťmi týrání ze strany partnera, se podle nové studie vyskytlo dítě, které v dospělosti páchalo násilí na svém partnerovi či partnerce. Z každé třetí domácnosti tohoto druhu zase vzešla nová oběť násilí. "Tyto rodiny se zkrátka nedokázaly vymanit z kruhu násilí. Jeho oběti porodili děti, které se opět s násilím setkávaly," tvrdí autorka studie Kelly Knightová z texaské univerzity Sam Houston State University.

Častěji násilí páchají, než přijímají

Základem výzkumu se stala rozsáhlá studie National Youth Survey Family Study, která se zaměřila na téměř 1700 amerických rodin. Texaští vědci na ni navázali a po dobu dvaceti let sledovali přes 350 rodičů spolu s jejich potomky. Celkem 92 procent rodičů přiznalo, že spáchali alespoň jeden méně závažný násilný čin vůči svému partnerovi, 67 procent z nich se přihlásilo i k opakovaným agresivním projevům. Co se týče jejich dospělých dětí, v prvním případě šlo o 81 a v druhém o 33 procent z nich.

Neshody a násilné projevy mezi rodiči mají na budoucí vztahy a psychiku dítěte obrovský vliv (ilustrační foto).Pokud se zaměříme na počty obětí těchto násilných projevů, dostaneme se k menším číslům, což naznačuje, že děti z rodin, kde se partnerské násilí vyskytovalo, ho pak samy častěji páchají vůči svým partnerům. Rodičů, kteří se stali oběťmi závažnějšího násilí, bylo 66 procent, jejich dětí 36. Co se týče méně násilných aktů, dostáváme se k 93 procentům v případě rodičů a 78 procentům u dětí.

Domácí násilí ve všech podobách zažije podle organizace UNICEF každý rok až čtvrt miliardy dětí. V roce 2001 se uskutečnil také první reprezentativní výzkum obyvatel České republiky starších patnácti let zaměřený na problematiku domácího násilí, který pro Bílý kruh bezpečí provedla agentura STEM. Podle něj každý šestý občan přiznává násilí ve svém partnerském vztahu. V 84 procentech našich domácností, kde se násilí vyskytuje, vyrůstají děti, v jejichž přítomnosti se většina negativních projevů mezi dospělými partnery odehrává.

Násilí na všech frontách přibývá

"Pokud dítě je svědkem násilí v rodině, ať už fyzického, nebo psychického, samo se stává obětí násilí a jednoznačně je psychicky týráno. Pokud dítě sleduje, jak tatínek ubližuje mámě nebo naopak, je to pro něj trauma, které ho poznamenává do budoucího života. Samo je pak agresorem, nebo je bázlivé a nevěří si. Každý máme různé stupně odolnosti či lability a záleží, jak je dítě silné a dokáže se s těmi vjemy srovnat. Pokud žije v rodině, kde je násilí a má kolem sebe jen primitivní lidi, kteří nedokáží své negativní emoce krotit, není na tom dobře a vyvolá to u něj trvalé následky do života. Tyto skutečnosti se snažíme šířit, aby násilí ubývalo. Bohužel ale násilí přibývá, a to nejenom v rodinách, ale i mezi dětmi a vůči zvířatům," řekla TÝDNU.CZ ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ