Vyhnout se alkoholu jen v lednu je ze zdravotního hlediska téměř zbytečné, pokud se člověk v dalších měsících vrátí k nezřízenému pití. Žádná rychlá abstinence totiž následky alkoholu nedokáže odstranit, vzkazuje kampaň britské organizaci British Liver Trust, která varuje před unáhlenými novoročními předsevzetími.
"Detoxikace pouze pár týdnů v lednu je z pohledu organismu téměř zbytečná. Vyvolává totiž v lidech mylný pocit, že mohou vypít cokoliv a v jakémkoliv množství a vše spraví jen rychlý alkoholový půst," říká lékař Mark Wright ze Všeobecné nemocnice v Souhamptonu v deníku The Independent.
Podle něho je to stejně nesmyslné, jako když si lidé celý rok berou úvěry a v lednu jedí jen rohlíky, aby své dluhy napravili. "Lidé by se měli zamyslet nad každou skleničkou, nejen nad těmi, které nalévají v lednu," tvrdí. Pokud chce člověk omezit pití, měl by se na to zaměřovat celý rok a nejen po oslavách a večírcích.
Zatímco někteří odborníci vítají i alespoň krátké vysazení alkoholu, s názorem, že podobná předsevzetí vyvolávají u lidí klamný dojem, souhlasí i adiktoložka a ředitelka sdružení Alma femina Kateřina Halfarová. "Obecně platí, že předsevzetí je problém. Pokud to totiž lidé nedodrží, mohou začít pít i díky tomu, že to nezvládli. Závislé to navíc může odrazovat od toho, aby s pitím skutečně skončili," uvedla pro internetový deník TÝDEN.CZ.
Podle ní je navíc v Česku situace vážnější než v jiných zemích kvůli tomu, že závislost na alkoholu je zde stále tabu. Hranice mezi zdravými lidmi a závislými je velmi nečitelná a Češi tak mohou mít pocit, že se jich problém s alkoholem nemůže týkat: "V takové situaci je těžké dohlédnout důsledky. Lidé si myslí, že krátký detox vše spraví, ale naopak to může být bič. Pokud ho totiž nedodrží, budou zklamaní a začnou pít ještě víc."