Strach z epidemie sněti slezinné (nemoci známé pod jménem antrax) ovládl západní svět před devíti lety po teroristickém útoku na USA. Lidé se obávali obálky s bílým práškem. Skutečná nákaza se nyní šíří Bangladéší, onemocnělo už 300 lidí.
Bangladéšské úžady se snaží infekci zvládnout. Zatím marně. Šíří se dál mezi zvířaty a lidmi, a země byla uvedena do nejvyšší pohotovosti. Po celé zemi byly vytvořeny výbory složené ze zdravotníků a odborníků na hospodářská zvířata, jejichž cílem je zajistit preventivní kampaň a hledat a léčit ohniska nákazy.
Nemoc zatím nemá kritický průběh
Nemoc, známá také pod označením antrax, se poprvé objevila v srpnu na severozápadě Bangladéše v okrsku Sirádžgaňdž, kde se nakazily čtyři desítky vesničanů, kteří snědli maso nemocných krav. Choroba se poté rozšířila do okolí. Podle ministra zemědělství Abdula Latífa Bisvase bude do postižených oblastí posláno půl milionu očkovacích látek pro dobytek.
Z 298 nakažených lidí zatím není nikdo v kritickém stavu, uvedl Mahmudúr Rahmán, ředitel Ústavu pro epidemiologii, výzkum a kontrolu nemocí. Na sněť slezinnou zatím uhynulo 33 krav a 17 koz a dalších 217 zvířat je nakažených. Všechna hospodářská zvířata, která míří na trhy v hlavním městě Dháce, jsou nyní kontrolována, a úřady apelují na obyvatele, aby neprodávali ani nejedli maso z nakažených zvířat.
Smrtící nemoc
Antrax je onemocnění, které napadá hlavně skot, ovce či kozy, ale poměrně snadno se přenáší na člověka. Šířit se může vzduchem nebo dotykem. Onemocnění má několik forem. Pokud není choroba včas zjištěna a léčena antibiotiky, končí většinou smrtí. Bakterie mohou ve formě spor přežívat v půdě, krvi či kůži po desetiletí. Do těla dobytka se dostanou obvykle vdechnutím.