Roční příspěvek na potraviny bez lepku pro své klienty s celiakií zvýšila Všeobecná zdravotní pojišťovna z loňských 3600 na 6000 korun. Příspěvky dostávají od roku 2008, letos na ně VZP má vyhrazeno deset milionů korun. Příspěvky ostatních pojišťoven jsou minimální nebo žádné. Některé přispívají v rámci balíčků a speciálních programů. V pátek 17. května je Mezinárodní den celiakie.
Léky na celiakii nejsou, jedinou léčbu je dieta. Oproti zdravému člověku vydá nemocný na stravu každý měsíc zhruba o 3000 korun víc.
Celiakií trpí podle odhadu odborníků v ČR až 100 tisíc lidí, jen u pětiny byla nemoc diagnostikována. Jde o dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Lepek vyvolá ve střevech nemocného zánět, takže jsou sliznice porušeny. To se projeví poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi.
Mluvčí největší pojišťovny Oldřich Tichý uvedl, že vedle změny příspěvku zvýšila VZP od letoška také věkový strop pro žadatele. Do loňska nesmělo žadateli být víc než 19 let, letos se příspěvek dává až do 26 let, jde-li o nezaopatřené dítě - studenta.
Celiakie se u malých dětí projeví poté, co jim je jídelníček rozšířen o obilné výrobky, nejčastěji krupičku. Dítě neprospívá, má průjmy, nadýmání, trpí střídáním nálad, má větší bříško a chabé svalstvo.
U školáků se celiakie projeví zpožděním tělesného a psychického vývoje, dítě je menší, váží méně a má horší prospěch ve škole. Trpí chudokrevností a poruchami výživy. Obtíže mohou v pubertě zcela vymizet.
U dospělých příznaky kolísají. U většiny jsou nevýrazné, u menšiny jsou podobné jako v dětství. U některých pacientů se objevují na těle svědivé puchýřky, a to i ve vlasech.
Obtíže se v dospělosti projevují nejčastěji mezi 25. až 40. rokem života a může jim předcházet vážnější infekční onemocnění, operace, psychický stres, těhotenství, porod či kojení.
Celiakové dostanou od VZP víc peněz na jídlo bez lepku
Zdraví
16. 5. 2013 12:05
Na některé dobroty musí celiaci kvůli přísné dietě zapomenout (ilustrační foto).