Budoucnost oka
Další triumf kmenových buněk, vědci vypěstovali sítnici
11.06.2014 13:23
Kmenové buňky už nejsou budoucností medicíny, ale její současností. Američtí vědci dosáhli dalšího zásadního úspěchu - v laboratoři vypěstovali oční sítnici, která je citlivá na světlo. Za vším přitom stojí kousek kůže, z něhož zázračné buňky získali.
Malá sítnice začala růst sama, což slibuje pokrok ve vytváření orgánů na míru v laboratorním prostředí. "V podstatě jsme z kousku kůže získali indukované pluripotentní kmenové buňky a vytvořili miniaturní lidskou sítnici, která navíc reaguje na světlo," uvedla oftalmoložka Valeria Canto-Solerová z lékařské fakulty Univerzity Johna Hopkinse, která vývoj vedla.
Výzkumný tým uměle vytvořil indukované pluripotentní kmenové buňky (iPSC), které mají schopnost umožnit vznik mnoha různých buněčných linií. Jejich využití je tak velmi široké, a navíc je lze vypěstovat z obyčejných buněk pokožky.
"Ani jsme neočekávali, že kmenové buňky budou schopné vytvořit sítnici téměř samy od sebe. Nějak věděly, co mají dělat. Tento výzkum by mohl vést k navrácení zraku u lidí s onemocněním sítnice," dodává Canto-Solerová. Uměle vytvořená sítnice sice reaguje na světlo, avšak nedokáže zaznamenat vizuální signál, který by mozek přeměnil v obraz, uvádí NBC News.
Bionické oko
Oční lékařství v poslední době zaznamenává velké úspěchy, jeden z nejzásadnějších se týkal částečného navrácení zraku nevidomým pacientům pomocí bionického oka. Za vším stojí speciální brýle, které působí na zbylé zdravé buňky v oku a vytvářejí v mozku obrazy okolí.
High-tech technologie vyvinutá centrem Kellogg Eye Center Michiganské univerzity stojí na umělém implantátu v oku, který je napojen na speciální brýle, v nichž je zabudována malá videokamera a přenašeč. Obrazy zaznamenané kamerou se přeměňují na série elektrických impulzů, které jsou bezdrátově přeneseny do elektrod na sítnici. Ty stimulují zdravé buňky v sítnici, které v oku zůstaly, a dostávají se do zrakového nervu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.