Dostanou lidé s ebolou léky? WHO vyhlašuje pohotovost

Zdraví
8. 8. 2014 11:54
Lékaři se připravují na kontakt s nakaženým.
Lékaři se připravují na kontakt s nakaženým.

Epidemie vražedné eboly podle nejnovějšího stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) představuje mezinárodní hrozbu. Pokud by se počty obětí, které už v západní Africe dosáhly tisícovky, zvyšovaly a šířily se za další hranice, následky by prý byly obzvláště závažné. Organizace proto vyhlásila poplach, který má šíření krvácivé horečky zastavit.

Z posledního jednání zástupců WHO vyplynulo, že ebola skutečně představuje mezinárodní hrozbu, proto byla vyhlášena pohotovost.Mezinárodní krizový stav, který organizace po dvoudenním setkání vyhlásila, by prý šíření nemoci měla zabránit a zároveň neochromit obchod zasažených států. "Nejde o tajemnou, ale infekční nemoc. Nešíří se vzduchem a můžeme ji zastavit," uvedl zástupce generálního ředitele WHO Keidži Fukuda.

Organizace odteď může na celém světě vydávat závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy. Možné je například vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo například omezení mezinárodního cestovního ruchu.

Nejhorší epidemie eboly v historii zasáhla státy, které nemají pevný zdravotnický systém, dostatek financí, zaměstnanců ani materiálu. Naději představuje nové sérum vyvinuté vědci ve Spojených státech, které zlepšilo stav u dvou amerických zdravotníků nakažených v Libérii. Jeho vývojáři nyní apelují na WHO, aby experimentální léky začala podávat také africkým pacientům, o čemž se rozhodne příští týden.

Převoz Miguela Pajarese probíhal za striktních bezpečnostních podmínek.Ebolou se nakazil také první evropský pacient - pětasedmdesátiletý španělský kněz Miguel Pajares, který obětem epidemie pomáhal. Před dvěma dny ho převezli do Španělska, kde se podrobuje léčbě. Podle ředitele madridské nemocnice, v níž Pajares leží, je jeho stav stabilizovaný a nezhoršuje se.

Mezi primáty a lidmi se ebola šíří přímým kontaktem (tělesnými sekrety, krví či pohlavním stykem) a léčbou se její příznaky, mezi něž později patří například krvácení ze všech tělesných otvorů, většinou pouze zmírní. Až devadesát procent pacientů nakažených určitým kmenem viru umírá v hrozných bolestech, vakcína zatím neexistuje. Virus byl poprvé zachycen v roce 1976 v Kongu. Od té doby vypuklo podle Světové zdravotnické organizace v afrických zemích asi 15 epidemií této nemoci, při nichž zemřelo nejméně 1300 lidí. Současná epidemie je zatím nejhorší.

Autor: - mab -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Jak stravou bojovat proti celulitidě?

Zdraví
22. 5. 2025

Soutěž o elektrický zubní kartáček Oral-B iO2

Zdraví
19. 5. 2025
ilustrační foto

Svět se dohodl, jak řešit pandemie. Deset zemí ne, Slovensko je vede

Zdraví
20. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ