Americká farmaceutická společnost, která má kvůli poskytování závadného léku na svědomí nakažení stovek obětí infekční meningitidou, musí podle rozhodnutí soudu poškozeným zaplatit sto milionů dolarů, tedy téměř dvě miliardy korun.
Společnost New England Compounding Pharmacy předloni pustila do oběhu ve dvaceti amerických státech lék metylprednisolon, který má mít imunosupresivní a protizánětlivý účinek. Jenže ampulky poskytnuté nemocnicím obsahovaly látky kontaminované několika plísněmi, které lékaři vpravili do páteře pacientů, většinou léčených kvůli bolesti zad.
Následky byly tragické - přes sedm stovek těžce nemocných a více než šest desítek mrtvých. Někteří přeživší pacienti se dodnes musí léčit, uvedl zpravodajský server NBC. Společnost stanula před soudem, který nyní rozhodl ve prospěch zasažených pacientů a rodin obětí. Více než osm set lidí si tak mezi sebou rozdělí dvě miliardy korun, jednotlivým poškozeným připadne určená částka podle individuálního posouzení.
Právníci obětí z firmy Hagens Berman Sobol Shapiro LLP and the Plaintiff's Steering Committee se však shodli, že tato kompenzace se zdaleka nevyrovná skutečným následkům fatální chyby farmaceutů. Majitelé společnosti nadále odmítají přijmout odpovědnost a tvrdí, že nic neudělali špatně. Jediný trest, který je potkal, je přitom peněžní. Vězení nikoho z nich nečeká.
Jednou z poškozených je i dvaapadesátiletá Margaret Snopkowski, která se léta léčila s bolestmi zad. Infekce způsobená závadnými léky prý změnila její život od základu. "Tahle nemoc mě připravila o všechno, co jsem měla ráda. Nejsem schopná pracovat na zahradě, vařit, ani uklidit vlastní dům," popisuje.