Horečka je náš spojenec, přesto může být nebezpečná

Zdraví
8. 1. 2012 11:00
Zvýšenou teplotu do 38 °C není radno srážet, tělu pomáhá vypořádat se s nemocí.
Zvýšenou teplotu do 38 °C není radno srážet, tělu pomáhá vypořádat se s nemocí.

Za horečku lidé často považují jakoukoli tělesnou teplotu vyšší než 37 °C, ale lékaři o ní mluví až při 38 stupních. A radí: zvýšenou teplotu pod touto hranicí nesrážejte. Ani u dětí. Jde o přirozený obranný mechanismus, jímž se tělo brání infekci.

Zvýšená tělesná teplota brání patogenním mikroorganismům v množení a zároveň stimuluje imunitní systém, aby se útoku lépe bránil.

"Rodiče mívají tendenci srážet okamžitě i mírně zvýšenou teplotu a spěchat k lékaři, když naměřili 37 a půl stupně... To je zbytečné a často kontraproduktivní. Pokud naměří zvýšenou teplotu do 38 stupňů, pak je dobré jen monitorovat situaci, nesrážet ji, vyčkat. Pokud klesne a už nestoupne, není třeba se znepokojovat, pokud se nezačnou objevovat další příznaky, jako je kašel nebo bolest v krku nebo třeba bolest při močení," říká pediatr Milan Kudyn.

Zatímco u dětí nás vyděsí každá maličkost, sami nemoci často přecházíme a horečku "za pochodu" srážíme paralenem nebo ibalginem. Podceňování zdravotních potíží je však stejně pošetilé jako přehnaná úzkostlivost.

Horečka totiž nemusí být spojena jen s banálním nachlazením. Kromě lehkých virových infekcí dýchacích cest, těžších chřipek a bakteriemi vyvolaných angín mívá i řadu dalších příčin, z nichž některé jsou životu nebezpečné. Mikroskopičtí vetřelci mohou zaútočit i na trávicí soustavu, ledviny, močové cesty nebo nervový systém, případně proniknout do krve a vyvolat celkovou sepsi. Ale horečka může vzniknout i v reakci na trable, které nemají s mikroorganismy nic společného. Například na vznikající nádor.

Pokud tedy horečka neklesá nebo je spojena s jinými symptomy, například s pálením při močení (zánět močových cest) nebo se strnutím šíje a červenými skvrnami na kůži (velmi nebezpečná meningokoková nákaza), je na místě vyhledat lékaře.

Čtěte TÝDEN.* Pomohlo polámanému mravenečkovi placebo?

* Kdy je na místě vyrazit s dítětem k lékaři?

* Co se v těle děje při nachlazení?

* Proč pocení posiluje imunitní odpověď na infekci?

* Dá se horečkou hubnout?

* Proč se dětem nesmí podávat aspirin ani acylpyrin?

* Jaký teploměr si domů pořídit?

Na tyto a další otázky najdete odpověď v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 9. ledna.

Autor: - von -

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ