Za horečku lidé často považují jakoukoli tělesnou teplotu vyšší než 37 °C, ale lékaři o ní mluví až při 38 stupních. A radí: zvýšenou teplotu pod touto hranicí nesrážejte. Ani u dětí. Jde o přirozený obranný mechanismus, jímž se tělo brání infekci.
Zvýšená tělesná teplota brání patogenním mikroorganismům v množení a zároveň stimuluje imunitní systém, aby se útoku lépe bránil.
"Rodiče mívají tendenci srážet okamžitě i mírně zvýšenou teplotu a spěchat k lékaři, když naměřili 37 a půl stupně... To je zbytečné a často kontraproduktivní. Pokud naměří zvýšenou teplotu do 38 stupňů, pak je dobré jen monitorovat situaci, nesrážet ji, vyčkat. Pokud klesne a už nestoupne, není třeba se znepokojovat, pokud se nezačnou objevovat další příznaky, jako je kašel nebo bolest v krku nebo třeba bolest při močení," říká pediatr Milan Kudyn.
Zatímco u dětí nás vyděsí každá maličkost, sami nemoci často přecházíme a horečku "za pochodu" srážíme paralenem nebo ibalginem. Podceňování zdravotních potíží je však stejně pošetilé jako přehnaná úzkostlivost.
Horečka totiž nemusí být spojena jen s banálním nachlazením. Kromě lehkých virových infekcí dýchacích cest, těžších chřipek a bakteriemi vyvolaných angín mívá i řadu dalších příčin, z nichž některé jsou životu nebezpečné. Mikroskopičtí vetřelci mohou zaútočit i na trávicí soustavu, ledviny, močové cesty nebo nervový systém, případně proniknout do krve a vyvolat celkovou sepsi. Ale horečka může vzniknout i v reakci na trable, které nemají s mikroorganismy nic společného. Například na vznikající nádor.
Pokud tedy horečka neklesá nebo je spojena s jinými symptomy, například s pálením při močení (zánět močových cest) nebo se strnutím šíje a červenými skvrnami na kůži (velmi nebezpečná meningokoková nákaza), je na místě vyhledat lékaře.
* Pomohlo polámanému mravenečkovi placebo?
* Kdy je na místě vyrazit s dítětem k lékaři?
* Co se v těle děje při nachlazení?
* Proč pocení posiluje imunitní odpověď na infekci?
* Dá se horečkou hubnout?
* Proč se dětem nesmí podávat aspirin ani acylpyrin?
* Jaký teploměr si domů pořídit?
Na tyto a další otázky najdete odpověď v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 9. ledna.