Jak přežít havárii letadla? Máme pro vás několik tipů

Zdraví
11. 7. 2013 09:40
Podpatky si do letadla raději neberte (ilustrační foto).
Podpatky si do letadla raději neberte (ilustrační foto).

Nedávná havárie letadla aerolinek Asiana Airlines v americkém San Francisku opět rozvířila debaty o bezpečnosti létání. Piloti tvrdí, že nefungovalo zařízení, které automaticky ubírá plyn, a proto došlo k nehodě, při níž zemřeli dva lidé a dalších více než 180 bylo zraněno. Na co se vyplatí před nástupem do letadla a při pobytu v něm pamatovat?

Většina cestujících k létání přistupuje apaticky a mnohdy ani neposlouchají bezpečnostní upozornění na začátku letu. "Pasažéři nevěnují bezpečnostním opatřením pozornost, už dopředu předpokládají, že se havárie letadla přežít nedá," uvádí americká Národní rada pro bezpečnost v dopravě. Zkušenosti však ukazují, že to tak není. Vědecký server Scientific American proto přišel s několika doporučeními, co v podobné situaci dělat a jak předcházet horším následkům. 

1. Vybírejte sedadla v zadní části letadla

Při určitých nehodách je sice bezpečnější sedět vpředu, analýza leteckých havárií od roku 1971 však ukázala, že lidé sedící za křídlem měli o 40 procent větší šanci na přežití. Připlácet za první třídu se tedy někdy nevyplácí.

2. Neseďte dál než pět uliček od exitu

Je-li možnost zvolit si sedadlo podle vlastního uvážení, raději vybírejte sedačky přímo u nouzového východu nebo alespoň blízko něj. V případě nehody by nastala panika a je dobré být první venku. Inženýr Ed Galea z britské University of Greenwich konstatoval, že většina přeživších při haváriích překonávala vzdálenost pěti a méně uliček k východu, což je zachránilo před uhořením na rozdíl od těch, kteří měli východ dále.

3. Ulička to jistí

Sedadla do uličky nebo uprostřed jsou bezpečnější, upozorňuje Galea. Únik ze stroje je pak jednodušší ve všech směrech.

4. První a poslední minuty rozhodují

Nikdy neopomíjejte bezpečnostní pokyny.Většina havárií se podle odborníků stává tři minuty po vzletu a osm minut před přistáním, upozorňuje server ABC. Nezapomeňte tedy v těchto fázích letu schovat stoleček, obout si boty a především vyhledat nejbližší dva nouzové východy - před i za vámi.

5. Příruční zavazadlo patří pod sedadlo před vámi

Při nárazu nebo otřesech letadla se končetiny vymrští vpřed a většinou dojde ke zlomeninám chodidel nebo nohou o sedačku před vámi. Zavazadlem vyplníte prostor pod ní a vyvarujete se tak zlomenin, které mohou znemožnit únik do bezpečí nebo způsobit další komplikace.

6. Neřešte módu

Před odjezdem na letiště vyberte vhodné a hlavně praktické oblečení. Může to znít banálně, ale utíkat z hořícího letadla v žabkách nebo na podpatcích není právě ideální. "Doporučuji dlouhé kalhoty, nejlépe džíny, a zavázané tkaničky," komentuje doporučení Cynthia Corbettová z Federálního leteckého úřadu. Vhodné je také triko s dlouhým rukávem, aby bylo celé tělo chráněno před ohněm a ostrými předměty. Až 68 procent obětí havárií totiž umírá v plamenech. Při požáru si ideálně zakryjte nos před kouřem.

7. Utíkejte alespoň 150 metrů

Poté, co uniknete z havarovaného stroje, snažte se vzdálit alespoň 150 metrů. Letadlo může kdykoli vybouchnout. V případě pádu do vody plavte, jak nejrychleji můžete.

8. Neopomínejte upozornění

Věnujte pozornost bezpečnostním hlášením a přečtěte si je i na letáku u každého sedadla. Navíc si v duchu naplánujte únikový plán a vždy poslouchejte letušky.

Nakonec si neodepínejte pás a v případě, kdy dojde k nejhoršímu, se snažte zachovat klidnou hlavu a schoulete se na kolena, abyste se připravili na pád. 

Další čtení

ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025
ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ