Jste těhotná a chrápete? Možná porodíte menší dítě

Zdraví
1. 11. 2013 11:52
Chrápání u těhotných žen zřejmě může ovlivnit porod dítěte a jeho váhu (ilustrační foto).
Chrápání u těhotných žen zřejmě může ovlivnit porod dítěte a jeho váhu (ilustrační foto).

O škodlivosti chrápání pro lidské zdraví lékaři vědí již dlouho. Pokud jím trpí žena, která je těhotná, může mít podle nové studie poměrně vážné následky. Podle vědců z univerzity v Michiganu může mít chrápání dopad i na velikost narozeného dítěte a zvýšenou pravděpodobnost císařského řezu. Stačí přitom prý "zachrápnout" třikrát týdně.

Na skutečnost, že spánek matky může mít vliv na zdraví dítěte, upozorňují v magazínu Sleep vědci z University of Michigan Health System. Jejich studie je zřejmě nejrozsáhlejší svého druhu. "Zatím byl vliv chrápání matky na její nenarozené dítě předmětem velkého zájmu odborníků, ale nebyly k dispozici žádná objemná data," uvedla hlavní autorka výzkumu Louise O'Brienová. 

Její výzkum trval tři roky a zúčastnilo se ho přes 1600 budoucích matek, z nichž 35 procent chrápalo běžně. Po dlouhodobém sledování odborníci došli k závěru, že se u nich riziko komplikací při porodu v podobě potřeby císařského řezu či menší velikosti dítěte zvyšovalo o dvě třetiny oproti tichým spáčkám. Děti chrápajících žen se rodily menší než devadesát procent ostatních.

Záleží také na tom, zda matka začala chrápat již před těhotenstvím (ilustrační foto).Chrápání vs. císařský řez

Překvapivě se průběh porodu lišil také podle toho, kdy těhotné ženy s chrápáním začaly. U rodiček s chronickými projevy, které chrápaly už před otěhotněním, bylo riziko nejvyšší. Jejich novorozenci se rodili menší a ženy častěji podstupovaly dopředu plánovaný císařský řez, protože lékaři předvídali komplikace. Druhá skupina rodiček, u níž se chrápání projevilo až během gravidity, zase oproti potichu spícím ženám mnohokrát podstupovala jak plánovaný, tak urgentní císařský řez.

Chrápání neboli ronchopathie v Česku trápí až třetinu lidí. Chrápající jedinci mají častěji vysoký tlak, nepravidelný srdeční rytmus, hrozí jim i cévní mozková příhoda a nejčastěji spánková apnoe (zástava dechu ve spánku). "Nejčastější příčinou chrápání jsou nevhodné anatomické poměry v horních dýchacích cestách, stav zhoršuje i obezita," řekl TÝDNU Ondřej Skála z Thomayerovy nemocnice v Praze.

Komplikace se přitom nevyhýbají ani větším dětem. "Chrápání a apnoe pauzy se můžou vyskytovat i u dětí, nejčastější příčinou je zvětšená nosní mandle, což může řešit dětský ORL lékař," potvrzuje Skála. Chrápání a špatné dýchání u nich údajně může způsobovat dokonce nesoustředěnost a problémy s chováním. Nedostatek kyslíku totiž během noci může vést až k poškození mozku, varuje loňská studie uveřejněná v odborném časopisu Pediatrics.

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ