Preventivní program Zdraví národa, který se tentokrát zaměřil na ledviny a slinivku, přinesl nelichotivé výsledky. Každý druhý z téměř 2800 vyšetřených Čechů má zdravotní problém. Mnohem hůře na tom přitom jsou ženy. Většinou starší padesáti let.
"Každý druhý Čech měl ve výsledcích minimálně jeden z parametrů mimo referenční mez - znamená to tedy, že každý druhý má problémy s ledvinami či slinivkou, a měl by se jim proto ve zvýšené míře věnovat," okomentoval výsledky lékař Aleš Ducháček ze společnosti synlab.
Více než polovina vyšetřených měla minimálně v jednom sledovaném parametru pozitivní nález. "Neznamená to, že ti, komu výsledky ukázaly problém, trpí některým z onemocnění ledvin či slinivky. Měli by ale s výsledky vyšetření navštívit svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu. Až v desítkách vyšetření byla přitom referenční mez u některého ze sledovaných parametrů překročena výrazně," dodává Ducháček.
Tiché nebezpečí
Nejhorší výsledky měli přirozeně lidé nad padesát let věku. Šest jich dokonce "neuspělo" u všech sedmi sledovaných faktorů. Problém je, že lidé mnohdy onemocnění ledvin či slinivky nepoznají, je proto třeba pravidelně chodit na preventivní vyšetření. "Na prevenci do ordinací praktických lékařů dochází pouhých dvacet procent lidí, přestože bývá hrazena zdravotními pojišťovnami. Od tří let až do stáří bychom lékaře měli navštívit jednou za dva roky," zdůrazňuje praktická lékařka z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Andrea Pekárková.
V případě onemocnění ledvin se však polovina pacientů dozví o své diagnóze pozdě, tedy při selhání orgánů. "Kvalifikovaný odhad říká, že v civilizovaných zemích má poruchu funkce ledvin asi deset procent z celé populace, což by u nás představovalo kolem milionu osob. Ale konečné selhání má asi deset tisíc lidí. To má dvě příčiny, selhání ledvin se vyvíjí ve většině případů velmi dlouhou dobu (několik desetiletí) a porucha ledvin zvyšuje pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ primář dialyzačního střediska NephroCare Praha Krč Petr Táborský.
Moc dobře na tom nejsme ani s hladinou kreatininu v krvi, tedy ukazatele funkce ledvin. Ten byl mimo referenční mez téměř u dvanácti procent pacientů. Výrazně hůře na tom jsou ženy, u nichž vyšly špatné výsledky třikrát častěji než u mužů. Každý desátý vyšetřený dobrovolník také neprošel testy močoviny v krvi, která též indikuje problém s ledvinami. I zde na tom byly hůře ženy. Už lépe na tom jsme s obsahem kyseliny močové v krvi, který byl opět o třetinu vyšší u něžného pohlaví. Problém lékaři ze synlabu zaznamenali u pěti procent lidí. Vysoké hladiny kyseliny mohou způsobovat ukládání jejich krystalů ve tkáních, a to hlavně v ledvinách a v kloubní tekutině (při dně).
Nebezpečná cukrovka
Velmi znepokojivé byly v rámci druhé části preventivního programu Zdraví národa také výsledky vyšetření glukózy v krvi. "Více než u 15 procent vyšetřených se potvrdila glukóza v krvi mimo referenční mez. Přitom právě tento faktor je jedním z příznaků cukrovky. Toto procento je podstatně vyšší, než by odpovídalo předpokládanému výskytu cukrovky v české populaci," varuje Ducháček.