Lékaři hlásí prudký nárůst nemocí způsobených klíšťaty. Na klíšťovou encefalitidu loni onemocnělo 625 lidí. Předloni to bylo jen 573. To je nárůst téměř o deset procent. U lymeské boreliózy byl růst ještě daleko horší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Ústavem zdravotnických informací a statistiky.
Případů takzvané lymeské boreliózy loni lékaři zaznamenali 4646, což je o 1342 více než rok předtím. Počet onemocnění tak meziročně vzrostl o více než dvě pětiny.
Letos by mohl počet onemocnění způsobených klíšťaty ještě vzrůst. Důvodem je mírná zima a příchod jarního počasí v měsících, kdy jindy ještě bývají hromady sněhu. V důsledku toho se klíšťata objevila daleko dříve než v jiné roky.
Klíšťová encefalitida postihuje centrální nervový systém, závažné neurologické komplikace má zhruba deset procent nemocných, úmrtnost dosahuje 0,5 až dvě procenta. "Nejúčinnější a jedinou možnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování," konstatoval k tomu před časem hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta.
Mezi příznaky nemoci patří bolest hlavy, malátnost, horečka, pocit na zvracení, světloplachost, bolení kloubů a bolest v krku. Po vyléčení může zanechat nemoc jako trvalý následek chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a soustředění, obrnu končetin, sníženou výkonnost nebo deprese.
Lymeská borelióza je v Evropě nejčastěji se vyskytující bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty a komáry. Jde o infekci, která v první fázi připomíná chřipku, časté jsou záněty velkých kloubů a jako následek poškození srdce a oční komplikace.