Kojenci vyrostl v mozku vzácný nádor, lékaři v něm našli zuby

Zdraví
27. 2. 2014 16:30
Od prvního pohledu je jasné, že v chlapcově mozku je něco, co tam nepatří.
Od prvního pohledu je jasné, že v chlapcově mozku je něco, co tam nepatří.

Zuby patří do dutiny ústní, na tom se všichni odborníci shodnou. Jaké však bylo překvapení marylandských lékařů, když je během odstranění vzácné formy tumoru našli v mozku čtyřměsíčního chlapečka. Nic podobného prý vědci u tohoto druhu nádoru zatím nezaznamenali.

Poté, co se dítěti nápadně zvětšila hlava, podstoupilo magnetickou rezonanci a záhada byla objevena. V mozku se skrýval vzácný druh tumoru zhruba o velikosti golfového míčku, v němž se vytvořily zuby obvykle se vyskytující v dolní čelisti. 

Neurochirurgové, kteří chlapce operovali, si stojí za tím, že se zuby v jeho hlavě vyvinuly z ojedinělého nádoru a tento objev vnese více světla do způsobu, jakým se tumory v mozku vyvíjejí.

Příčina? Vápník

Když se vzorky odebrané nádorové tkáně poslaly na analýzu, diagnóza byla jasná - kraniofaryngeom. Jde o vzácný nádor mozku, který v polovině případů zasahuje děti (nejčastěji mezi 10. až 15. rokem života). Většinou naroste do větší velikosti, ale málokdy se šíří. 

"Výzkumníci tento druh tumoru již dříve podezřívali z toho, že je tvořen stejnými buňkami jako zuby, ale zatím v něm žádné nenalezli. Kraniofaryngeomy někdy obsahují vápníkové usazeniny, ale najít v nich zub, to je něco docela jiného," uvedl pro vědecký server Live Science neurochirurg Narlin Beaty z University of Maryland Medical Center, který dítě operoval. 

Zákrok se naštěstí podařil a malý pacient je v pořádku, píše magazín New England Journal of Medicine. Nadále však podstupuje pravidelné kontroly, aby se možný návrat nemoci včas podchytil.

Teratomový chrup a parazit

Zuby už se v mozku předtím našly, ale stává se to u tumorů známých jako teratomy. Ty jsou unikátní tím, že jsou na rozdíl od kraniofaryngeomů složeny z různých tkání, které v daném místě normálně nebývají a vyvíjejí se z pozůstalých drobných okrsků embryonální tkáně.

V mozku však lékaři našli ještě podivnější věci než chrup. Ještě o něco zvláštnější je šest let starý případ Rosemary Alvarezové z Phoenixu. Poté, co ji v nemocnici Barrow Neurological Institute vyšetřili pomocí magnetické rezonance, neurochirurg Peter Nakaji předpokládal, že má v mozku nádor, píše zpravodajský server ABC News.

Následovala složitá operace, při níž však lékař z hlavy pacientky neodstranil tumor, ale něco mnohem méně pravděpodobného - parazitického červa, konkrétně tasemnici dlouhočlennou. Její larvy totiž mohou být krví rozneseny do všech orgánů, mozek v některých případech nevyjímaje. Nakazit se člověk může stravou obsahující larvy parazita. Jenom v Kalifornii se prý s podobným případem setkalo až dvacet procent neurologických pracovišť. 

Autor: Markéta BajerováFoto: New England Journal of Medicine

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ