Křivice je zpět, varují lékaři. Počet nemocných dětí stoupá

Zdraví
11. 11. 2013 11:25
Za křivici může nedostatek vitaminu D.
Za křivici může nedostatek vitaminu D.

Dětská nemoc křivice, která kdysi ve viktoriánské éře vedla k epidemii zahnutých nohou a křivých páteří, se v Británii 21. století překvapivým způsobem vrací zpět. V ordinacích přibývají děti i s opuchlými zápěstími a někdy dokonce opuchlými žebry.

Křivice (rachitida) je důsledkem velkého nedostatku vitamínu D, který pomáhá tělu vstřebávat vápník. Historicky byla považována za nemoc chudoby - dětí, které dřely za průmyslové revoluce v továrnách. Někteří literární vědci spekulovali, že jí trpěli některé literární postavy, například Tiny Tim ve Vánoční koledě od Charlese Dickense.

Vedoucí britské zdravotní služby Sally Daviesová označila v říjnu návrat křivice za "děsivý". Navrhla, aby všechny děti do pěti let dostávaly vitamíny zdarma. Většina lidí získává vitamín D ze slunce, tučných ryb, vajíček nebo mléčných výrobků. Křivice v Británii z velké části vymizela v 50. letech po masovém programu, kdy děti dostávaly rybí tuk. Ale za posledních 15 let se počet případů křivice u hospitalizovaných dětí zvýšil čtyřikrát - ze 183 případů v roce 1995 na 762 v roce 2011. Podle odborníků je skutečný počet zřejmě ještě vyšší, protože nikdo výskyt křivice systematicky nesleduje.

Dítě trpící křivicí (ilustrační foto)."Vývoj je velmi překvapivý," řekl Mitch Blair z královské komory pediatrů a dětského zdraví. "Přicházejí děti s křivýma nohama, s opuchlým zápěstím a někdy s opuchlými žebry," řekl. "Nemělo by se to stávat, protože se tomu dá zcela předejít."

Vitamín to zachrání

Podle něj se dá celý proces zvrátit, jakmile začnou děti brát dostatek vitamínu D, obvykle v tabletách nebo v injekcích. Blair uvedl několik důvodů pro větší výskyt křivice - například fakt, že si děti mnohem víc hrají doma, soustavné používání krému na opalování či náboženské přesvědčení, že kůže musí zůstat zakrytá.

Obzvlášť náchylné jsou děti s tmavou pletí, protože potřebují více slunečního svitu, než děti s bledou pletí. Na rozdíl od zemí, jako je Kanada, USA a Austrálie, tak Británie nepřidává vitamín D do potravin, jako je mléko nebo mouka.

Podle lékařů přibývá křivice i v USA, i když nejsou k dispozici přesná celostátní čísla. Lékař Craig Langman z americké Northwestern University řekl, že některé menší studie ukazují, že nedostatek vitamínu D je u amerického obyvatelstva rozšířený. Ale u dětí jde většinou o mírnější formy nedostatku některých živin, než o křivici samotnou.

"Je to důsledek naší měnící se společnosti," řekla Laura Tosiová, ortopedka z washingtonské nemocnice Children's National Medical Center. "Děti s křivicí jsou obvykle ty, které nemají kam si jít ven v bezpečí hrát, a také přestanou pít mléko, poté co je matky přestanou kojit," řekla.

Škodlivá snaha

Podle Tosiové mohou i některé dobře míněné zdravotní kampaně - jako třeba snaha dostat ze škol ochucené mléko - u dětí ohrozit zdravý vývoj kostí.

Většina dětí s křivicí se zcela uzdraví, ale nejtěžší případy mohou vyžadovat chirurgický zákrok, řekla Tosiová. "Pokud trpí nedostatkem vitamínu D dlouho, tak se k nám tyto děti dostávají s hrozivě křivýma nohama. Je třeba se uchýlit i k tomu, že se jim kosti zlomí, aby se mohly narovnat," řekla.

Britský návrh vitamínů zdarma pro děti by podle ní mohl zastavit šíření nemoci. "Kosti se dětem vyvíjí jen po určitou dobu," řekla. "Vzhledem k tomu, jak bývá v Británii zataženo, tak doufám, že svým dětem přidávají vitamíny," dodala.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ